Peter Pellegrini stále neodpovedal, či Radačovského vymenuje za veľvyslanca. Priznal, že splnil všetky podmienky

obchodnyregister 2026.06.14.

Radačovský prešiel vládou aj bezpečnostnou previerkou, no Pellegrinimu prekáža jeho jazyk a správanie. Prezident avizuje rozhodnutie v balíku diplomatov budúci týždeň.  

Prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini stále nepovedal, či vymenuje poslanca Miroslava Radačovského za veľvyslanca na Cypre. Na otázku, či prezident dá Radačovskému šancu, odpovedal, že definitívne rozhodnutie ešte nepadlo.

„Nechajte mi prosím ešte pár dní čas, ale nebudem rozhodovať na základe nejakej tej atmosféry a výziev a tlaku niektorých politických strán, ale budem ešte komunikovať s pánom ministrom zahraničných vecí, aj s predsedom vlády a uvidím, nakoniec ako v tomto dôsledku rozhodnem,“ povedal Pellegrini v relácii televízie JOJ24 .

Miroslav Radačovský je nezaradeným poslancom, ktorý sa do parlamentu dostal z kandidátky Slovenskej národnej strany (SNS) ako náhradník za ministra Rudolfa Huliaka. Do poslaneckého klubu SNS však nikdy nevstúpil.

Odchod Radačovského na Cyprus by mohol pomôcť vládnej koalícii k personálnej stabilizácii. Radačovský totiž nie je súčasťou žiadnej strany, ani klubu a nemusí byť pre koalíciu dostatočne zodpovedným poslancom. Vyslaním Radačovského do zahraničia by sa totiž uvoľnilo poslanecké kreslo, na ktoré by nastúpil lojálny náhradník zo štruktúr SNS. Buď Zdenko Čambal alebo Ján Krišanda.

Prezidentovi sa nepáči jeho jazyk

Na jednej strane Pellegrini odmietol odpovedať, či Radačovského vymenuje, na druhej povedal, že pri vymenovaní čaká na ministra zahraničných vecí Juraja Blanára. „K vymenovaniu dôjde niekedy v priebehu budúceho týždňa,“ avizoval prezident s tým, že pôjde o hromadný akt vymenovania viacerých diplomatov.

Podľa hlavy štátu už kandidáti prešli potrebným schvaľovacím procesom. Získali dôveru vlády, prešli bezpečnostnou previerkou Národného bezpečnostného úradu a boli akceptovaní aj hosťujúcimi krajinami. „Všetci kandidáti na veľvyslancov získali aj agrément. To znamená, boli uznaní aj protistranou a boli schválení… Takže po formálnej stránke všetci títo páni splnili podmienky na vymenovanie,“ potvrdil Pellegrini.

Hoci Peter Pellegrini nemá ku kandidátom odborné ani formálne výhrady, v prípade Miroslava Radačovského kriticky zhodnotil jeho nedávne správanie na výbore Národnej rady SR. „Skôr by som možno mal výhrady k spôsobu prejavu, ktorý predviedol na vypočutí na zahraničnom výbore pán veľvyslanec Radačovský,“ uviedol prezident.

Dodal však, že ho nechce hodnotiť len na základe jedného výstupu. Ak by však k vymenovaniu došlo, prezident by od kandidáta vyžadoval zmenu komunikácie. „Veľmi dôrazne by som s ním hovoril, že jeho vystupovanie, jazyk, spôsoby musia potom úplne inak pôsobiť a musia byť akoby zodpovedajúce postu veľvyslanca,“

Miroslav Radačovský a Peter Pellegriniimage
Prečítajte si tiež:

Dramatické rokovanie výboru

Prezidentom spomínané vystúpenie Radačovského pred parlamentným zahraničným výborom malo netradičný priebeh. Poslanec neprezentoval svoju diplomatickú víziu pre Cyprus. Namiesto toho v reakcii na opozičnú kritiku odporučil poslancom, aby z miestnosti odišli oknom. Počas zasadnutia výboru sa postavil, vyzliekol si sako a argumentoval, že okno nie je vysoko. Zároveň odkázal kritikom, že je mu jedno, čo si myslia, pretože sa veľvyslancom aj tak stane.

Miroslav Radačovský pôsobil dlhé roky ako sudca. Do povedomia verejnosti sa zapísal najmä v roku 2018, keď po vynesení rozsudku v pozemkovom spore vtedajšiemu prezidentovi Andrejovi Kiskovi odkázal, aby odstúpil z funkcie a odsťahoval sa do Izraela alebo USA.

Neskôr pôsobil ako europoslanec (zvolený za stranu ĽSNS, s ktorou sa neskôr rozišiel), kde na seba upozornil vypustením živej holubice v rokovacej sále. V minulosti čelil aj súdnemu procesu pre nelegálne držanú zbraň a drogy, v ktorom bol nakoniec súdom oslobodený.