Trumpove vojenské šachy v Európe: Poľsko túži po stálej základni, Nemecko o vojakov prichádza

obchodnyregister 2026.06.18.

Spojené štáty prejavili záujem o možné zriadenie stálej americkej vojenskej základne v Poľsku.  

Pravda vo svete s Alexandrom Dulebom: Rusko stráca Kaukaz. Do regiónu vstupujú USA aj Turecko, Európa opäť mešká
Južný Kaukaz bol dlhé roky vnímaný ako nestabilná postsovietska periféria. Dnes sa však mení na jeden z najdôležitejších geopolitických priestorov sveta. Oslabujúce Rusko, rastúci vplyv USA a Turecka, energetické trasy aj nový strategický koridor medzi Európou a Áziou menia pravidlá hry. Expert na zahraničnú politiku Alexander Duleba vysvetľuje, prečo Arménsko stratilo dôveru v Moskvu, čo znamená americký projekt TRIPP a aké dôsledky môže mať vývoj v regióne pre Európsku úniu.

„Američania majú záujem o poľskú ponuku umiestniť tu stálu základňu,“ uviedol Tomczyk s tým, že by ju financovali obe krajiny. Americké ministerstvo obrany vo Washingtone na otázku uviedlo, že k veci nemá čo nové oznámiť.

Poľský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz nedávno uviedol, že Poliaci robia všetko, čo je v ich silách, aby stálu základňu získali, ale „rozhodnutie bude vždy na strane Američanov“.

V Poľsku je v súčasnosti rozmiestnených približne 10 000 amerických vojakov, väčšina z nich na rotačnej báze. Poľská vláda dúfa, že v krajine budú natrvalo tisíce amerických vojakov, hoci Spojené štáty teraz prehodnocujú svoju vojenskú prítomnosť v Európe, pokiaľ ide o personál aj výzbroj.

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa v máji náhle pozastavila vyslanie ďalších 4 000 vojakov do Poľska. O niečo neskôr však Trump oznámil vyslanie ďalších 5 000 vojakov, žiadne ďalšie podrobnosti však neuviedol, a tak nie je jasné ani to, kedy vojaci prídu.

V máji sa v médiách objavili aj správy, že Spojené štáty zmenšia objem vojenských síl, ktoré by dali k dispozícii na pomoc európskym členom NATO v prípade veľkej krízy, akou by bol napríklad útok na niektorý z týchto štátov. Navyše americký minister obrany Pete Hegseth nariadil zníženie počtu amerických vojakov v Nemecku o 5 000 v priebehu šiestich až 12 mesiacov; v súčasnosti má americký kontingent v Nemecku približne 35 000 príslušníkov.