Krym zostal bez benzínu: Okupačné úrady úplne stopli predaj paliva verejnosti

obchodnyregister 2026.06.21.

Moskvou dosadený gubernátor Sergej Aksionov v nedeľu potvrdil, že predaj paliva pre širokú verejnosť na Ruskom okupovanom Kryme je od ranných hodín kompletne pozastavený. Benzín a nafta sa budú na čerpacích staniciach predávať výhradne štátnym podnikom.  

Predaj paliva pre širokú verejnosť na Ruskom okupovanom ukrajinskom polostrove Krym je pozastavený, potvrdil v nedeľu tamojší Moskvou dosadený gubernátor Sergej Aksionov. Jeho vyjadrenie prišlo v čase, keď Kyjev zintenzívnil útoky na ruské zásobovacie trasy, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

  • Predaj paliva na čerpacích staniciach na Kryme pre verejnosť zastavili.
  • Palivo na Kryme má byť dočasne dostupné výlučne pre štátne podniky.
  • Ukrajinské útoky dlhodobo mieria na zásobovanie Krymu a spôsobujú palivovú krízu.

Palivo sa bude predávať len štátnym podnikom

„Dnes, 21. júna od 9.00 h miestneho času (8.00 h SELČ), bol na krymských čerpacích staniciach pozastavený predaj paliva,“ vyhlásil Aksionov s tým, že palivo sa bude predávať výhradne štátnym podnikom.

Pri najnovších masívnych ukrajinských útokoch bezpilotných lietadiel na Krym, ku ktorým došlo v noci na nedeľu, zahynuli v oblasti mesta Kerč podľa tamojších úradov najmenej štyria ľudia. Po útokoch hlásia aj 28 zranených, uviedol Aksionov na Telegrame.

Podľa správ zo sociálnych sietí došlo v rôznych oblastiach polostrova k viacerým výbuchom a požiarom. V palivovom termináli prístavného mesta Kerč vypukol požiar a nad regiónom sa vznáša veľký oblak dymu, informoval ráno telegramový kanál Krymskyj veter, tieto správy však nebolo možné bezprostredne nezávisle overiť, píše agentúra DPA.

Ruské útoky na západe Ukrajiny zabili troch ľudí, medzi zranenými sú aj deti. Ruský dron. Ilustračná fotografiaimage
Prečítajte si tiež:

Ukrajina sa snaží odrezať Krym od zásobovania

Miestne úrady však v noci informovali aj o uzavretí Krymského mosta medzi Kerčom a ruskou pevninou pre automobilovú dopravu. Pri útoku mal byť zasiahnutý aj prístav Kavkaz na ruskej strane Kerčského prielivu, kde sa takisto nachádza palivový terminál a ropný sklad.

Ukrajina sa už týždne snaží pribúdajúcimi útokmi odrezať Krym od zásobovania, pripomína nemecká agentúra s tým, že na polostrove prepukla palivová kríza.

Aj Moskvou dosadený gubernátor Sevastopola Michail Razvožajev ráno na Telegrame informoval, že dodávky paliva sa naďalej zdržujú.