Mladá pacientka zomrela na Antolskej. Matka viní katastrofálnu hygienu, odpovedí sa ani po troch rokoch nedočkala (video)

obchodnyregister 2026.06.23.

Svetový deň oznamovateľov patrí ľuďom, ktorí sa rozhodli upozorniť na nezákonné alebo neetické konanie vo svojom pracovnom prostredí. Jedným z nich je aj bývalá pracovníčka regionálneho úradu.  

Mladá onkologická pacientka pred troma rokmi prehrala boj o život napriek tomu, že stav sa vyvíjal pomerne priaznivo: po liečbe v susednej Českej republike mala podstúpiť poslednú fázu liečby.

Bola hospitalizovaná na transplantačnom oddelení nemocnice v bratislavskej Petržalke na Antolskej ulici, kde strávila dva mesiace. Podľa jej matky tam však vládli doslova katastrofálne hygienické podmienky. Rozhodla sa, že to nenechá len tak a približne mesiac po dcérinom úmrtí napísala svoje podozrenia Slovenskej lekárskej komore, ktorá ho posunula Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Toto všetko sa udialo už pred troma rokmi, ale matka dodnes nedostala od regionálneho úradu odpovede na to, čo presne sa stalo. Upozornil na to Úrad na ochranu oznamovateľov, podľa ktorého má prípad ďalšie nezvyčajné pozadie.

Závažné pochybenia

Úrad totiž kontaktovala bývalá zamestnankyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave Miroslava Gál, ktorá práve tento prípad riešila. Počas kontroly totiž zistila porušenia hygienicko-epidemiologického režimu na oddelení, kde bola pacientka hospitalizovaná. Stery, ktoré v nemocnici na patógeny spravili, boli totiž pozitívne.

Bývalá zamestnankyňa Gál tvrdí, že prítomnosť nebezpečných patogénov, ktoré počas kontroly zistila, neboli riadne zdokumentované.

„Na kontrole sme boli v marci 2023 a Úradu na ochranu oznamovateľov som to oznámila v máji,“ opísala časové súvislosti kauzy. Napokon sa z nej stala oficiálna whistleblowerka.

Bývalá pracovníčka kontrolného zdravotníckeho úradu otvorene kritizovala, že skladba práce a systém výkonu štátneho zdravotného dozoru nie je v poriadku. Čoskoro pocítila dôsledky svojej kritiky.

„Potom som bola preradená do malej kancelárie, bol mi znemožnený výkon štátneho zdravotného dozoru, bolo mi znížené osobné ohodnotenie v časti výkonnosti,“ menuje dnes oznamovateľka Gál.

Z práce odišla

V práci dala napokon výpoveď, pretože mala pocit, že zamestnávateľ voči nej robí „odvetné kroky“. Napriek tomu toto rozhodnutie neľutuje, pretože verí, že spravodlivosti sa napokon matka zosnulej dočká a dozvie sa, aké hygienické štandardy boli na transplantačnom oddelení.

„Nebola vyvodená osobná zodpovednosť, hoci existovalo dôvodné podozrenie zo zlyhania vedúcich pracovníkov. Úrad neobdržal ani informáciu o tom, či sa zrealizovala systémová revízia kontrolných mechanizmov,“ vysvetlila dnes šéfka ÚOO Zuzana Dlugošová o krokoch, ktoré podnikli.

Doplnila, že úrad podal aj trestné oznámenie a prípad v súčasnosti preverujú orgány činné v trestnom konaní. „K tomu sa vyjadrovať teraz nemôžem,“ povedala.

O stanovisko k prípadu sme požiadali Univerzitnú nemocnicu Bratislava, pod ktorú spadá nemocnicu na Antolskej, ministerstvo zdravotníctva a aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva, aby objasnili, ako v tom prípade postupovali.

Oznamovanie už nie je len o korupcii

Kým v minulosti boli známe najmä prípady whistleblowingu, odhaľujúce korupciu, dnes sa spektrum prípadov rozširuje. Medzi oznámeniami figurujú aj podozrenia z podvodov, nehospodárneho nakladania s verejnými zdrojmi či porušovania bezpečnosti práce.

Úrad má opakovane na stole oznámenia, ktoré sa týkajú čerpania eurofondov. Oznamovatelia hovoria, že problémové sú najmä z neodvedených prác či financovania fiktívnych pracovných pozícií.

Šéfka Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzana Dlugošová opisovala aj medializovaný prípad štátnej Záchrannej zdravotnej služby v Košiciach. Hlavná ekonómka Mária Koránová po upozornení na nezákonnosti čelila odvetným opatreniam. Zamestnávateľ jej viac ako tri roky neumožnil návrat do práce.

„Je pozitívne, že sa situácia napokon vyriešila a oznamovateľka sa mohla vrátiť na svoju pôvodnú pozíciu. Je však neprijateľné, aby rešpektovanie právoplatných súdnych rozhodnutí prichádzalo až po zásahu nezávislého úradu a intervencii ministra,“ tvrdí Dlugošová.

Úrad na ochranu oznamovateľov je nezávislým štátnym orgánom, ktorý chráni práva a oprávnené záujmy oznamovateľov protispoločenskej činnopsti. Úlohou úradu nie je len chrániť jednotlivcov, ktorí sa rozhodli prehovoriť, ale aj identifikovať zlyhanie.

Úradu pri príležitosti Svetového dňa oznamovateľov upozornil aj na to, že z roka na rok počet ohlásených prípadov stúpa. Kým v roku sa ÚOO obrátilo 139 ľudí, v roku 2024 to bolo viac ako štyristo prípadov. Práve zamestnanci bývajú často prví, ktorí majú prístup k informáciám o nezákonnom konaní alebo závažných pochybeniach.