Izraelská armáda zaútočila na juhu Libanonu, podľa Hizballáhu porušila prímerie

obchodnyregister 2026.06.23.

Izraelská armáda v utorok oznámila, že jej vojaci zaútočili na „skupinu ozbrojených teroristov“ v južnom Libanone.  

Libanonský Bejrút lemujú billboardy, ďakujúce Iránu
Billboardy ďakujúce Iránu a zobrazujúce nového najvyššieho vodcu Iránu ajatolláha Mojtabu Chameneího po boku jeho zosnulého otca Alího Chameneího lemujú cestu na letisko v Bejrúte. / Zdroj: Reuters

„Pred krátkou chvíľou izraelské obranné sily (IDF) identifikovali skupinu ozbrojených teroristov, ktorá pôsobila v tesnej blízkosti vojakov IDF v bezpečnostnej zóne v oblasti hrebeňa Alí al-Táhir,“ uviedla armáda.

„Po identifikácii zaútočili vojaci na teroristov severne od bezpečnostnej zóny s cieľom eliminovať hrozbu,“ dodala bez ďalších podrobností.

Libanonské ministerstvo verejného zdravia informovalo, že Izrael spustil paľbu na mesto Nabatíja, v dôsledku ktorej zahynuli dve osoby a jedna utrpela zranenia.

Podľa libanonskej štátnej agentúry NNA strieľal Izrael na skupinu ľudí v blízkosti buldozéra, ktorý v tejto oblasti vykonával čistiace práce. Jeden muž zahynul počas útoku, zatiaľ čo druhá osoba neskôr podľahla zraneniam, ktoré utrpela pri incidente.

Libanonský bezpečnostný zdroj pre DPA povedal, že buldozéry odstraňovali trosky v snahe získať telá dvoch bojovníkov.

Proiránske libanonské militantné hnutie Hizballáh útoky Izraela odsúdilo a uviedlo, že ich obeťami boli civilisti. „Islamský odpor varuje, že to, čo spáchal nepriateľ, predstavuje očividné porušenie prímeria, ktoré Odpor doteraz dodržiaval,“ uviedla skupina vo svojom vyhlásení.