Maďarský parlament v utorok schválil novelu mediálneho zákona.
Za návrh vládnej strany Tisza hlasovalo 145 poslancov, 39 bolo proti a nikto sa nezdržal. Súčasťou reformy je reorganizácia štruktúry médií verejnej služby zriadením Maďarskej rozhlasovej a televíznej neziskovej spoločnosti a samostatnej neziskovej spoločnosti tlačovej agentúry MTI.
Médiá verejnej služby bude na základe prijatej novely kontrolovať a vlastniť namiesto Nadácie pre verejnoprávne médiá nový Výbor pre verejnoprávne médiá. Novela zároveň ukončuje mandáty predsedu a členov Mediálnej rady, ako aj predsedov verejnoprávnych mediálnych spoločností – štatutárnej spoločnosti zastrešujúcej všetky verejnoprávne médiá Duna Médiaszolgáltató a verejnoprávnej produkčnej spoločnosti MTVA, ktorá tvorí samotný obsah. Oba subjekty budú zároveň začlenené pod Maďarskú rozhlasovú a televíznu neziskovú spoločnosť.
Minister pre sociálne vzťahy a kultúru Zoltán Tarr po prijatí novely uviedol, že jej cieľom sú slobodné a nezávislé médiá, ktoré neslúžia aktuálnej vláde, ale verejnému záujmu, poskytujú presné informácie a sú spoľahlivou a apolitickou inštitúciou.
„Na úspešné zvládnutie týchto zmien však potrebujeme vás – celú spoločnosť a verejnosť, pre ktorú verejnoprávne médiá existujú. Preto spúšťame verejnú diskusiu a odborný dialóg o tom, ako si ľudia v Maďarsku predstavujú fungovanie a budúcnosť verejnoprávnych médií,“ napísal Tarr v príspevku na sociálnej sieti Facebook.
Tarr doplnil, že do práce verejnoprávnych médií nebude zasahovať žiadne ministerstvo a spravovať ich bude dočasné vedenie. Zároveň v nich bude vykonaný audit s cieľom zistiť ich aktuálne fungovanie, finančnú situáciu a zaistiť „okamžitý koniec propagande“.
Premiér Péter Magyar na Facebooku napísal, že „po niekoľkých desaťročiach budú v Maďarsku opäť slobodné a nezávislé verejnoprávne médiá“. Dodal, že na základe prijatej legislatívy sa úplne zmení fungovanie a dohľad nad médiami verejnej služby „a, samozrejme, aj miera ich slobody“.