Ústavný súd prikázal vláde vyslať Pavla na summit NATO. Babiš verdikt rešpektuje, no hovorí o nezvyčajnej rýchlosti

obchodnyregister 2026.06.24.

Ústavný súd prikázal vláde zabezpečiť účasť prezidenta Pavla na summite NATO v Ankare. Rýchly verdikt otvára novú kapitolu v spore o zastupovanie Česka.  

Český premiér Andrej Babiš oznámil, že rozhodnutie Ústavného súdu ČR nariadiť vláde zaistiť účasť prezidenta Petra Pavla na júlovom summite NATO v Ankare akceptuje, pričom na sociálnej sieti Facebook ho označil za nezvyčajne rýchle. Prezident Pavel na tej istej platforme verdikt privítal, informovala o tom tlačová agentúra TASR.

Ústavný súd v stredu predbežným opatrením uložil kabinetu povinnosť zabezpečiť Pavlovu prítomnosť na nadchádzajúcom rokovaní Aliancie v Turecku. Podľa predsedu súdu Josefa Baxe plénum rozhodlo, že vzhľadom na naliehavosť situácie sa bude prezidentovou kompetenčnou žalobou zaoberať s prednosťou.

Predbežné opatrenie

Samotné konanie o kompetenčnej žalobe však podľa súdu potrvá dlhšie, preto sudcovia vyhoveli Pavlovmu návrhu na vydanie predbežného opatrenia. Toto rozhodnutie jednorazovo umožní prezidentovi absolvovať uvedenú zahraničnú cestu, pričom konečný verdikt o tom, kto má Česko všeobecne zastupovať na summitoch NATO, Ústavný súd ešte len v budúcnosti vydá.

Pavel na Facebooku konštatoval, že rozhodnutie ÚS podľa neho reflektuje doterajšiu prax a zabezpečuje kontinuitu českého zastúpenia na summite NATO. Zároveň uviedol, že prijaté opatrenie má zaručiť riadnu prípravu a administratívne zvládnutie jeho účasti na rokovaniach Aliancie.

Sporné zastúpenie štátu

Prezident podal kompetenčnú žalobu po tom, čo vláda v pondelok rozhodla, že nebude súčasťou českej delegácie na júlovom summite NATO v Ankare. Tento postup kabinetu označil za bezprecedentný a veľmi nešťastný a pripomenul, že reprezentovanie štátu navonok považuje za ústavnú právomoc hlavy štátu.

Premiér Babiš v reakcii uviedol, že Pavlovo rozhodnutie obrátiť sa na Ústavný súd rešpektuje, zároveň však vyjadril názor, že nie je správne, ak si najvyšší ústavní činitelia navzájom podávajú žaloby na ústavný súd.