Nemecko sužujú extrémne horúčavy už tretí deň. Padol nový rekord, teploty prekročili 41 stupňov Celzia

obchodnyregister 2026.06.28.

V nemeckom Brandenbursku namerali 41,7 stupňa Celzia a padol aj rekord najteplejšej noci. Európa sa otepľuje dvakrát rýchlejšie než zvyšok planéty.  

Nemecko tretí deň po sebe zaznamenalo teplotný rekord. V spolkovej krajine Brandenbursko na východe krajiny v nedeľu popoludní predbežne namerali 41,7 stupňa Celzia. S odvolaním sa na Nemeckú meteorologickú službu (DWD) o tom informovala agentúra DPA.

  • Nemecko zaznamenalo teplotný rekord tretí deň po sebe.
  • V Brandenbursku namerali 41,7 stupňa Celzia.
  • Padol aj rekord najteplejšej noci od roku 2003.
  • WHO upozorňuje, že Európa sa zohrieva najrýchlejšie na svete.

Rekordne vysokú teplotu zaznamenala stanica v obci Coschen na nemecko-poľskej hranici, približne 130 kilometrov od Berlína. Padol tak predchádzajúci rekord zo soboty z obce Drewitz v Sársku-Anhaltsku, kde sa teplota vyšplhala na 41,5 stupňa Celzia.

Z predbežných údajov DWD taktiež vyplýva, že v noci na nedeľu neklesla teplota pod 29,4 stupňa Celzia. Tým bol o dva stupne prekonaný predchádzajúci rekord najteplejšej noci z roku 2003.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v nedeľu upozornila, že Európa je najrýchlejšie otepľujúcim sa kontinentom na svete a zahrieva sa dvakrát rýchlejšie ako je globálny priemer.

„V súčasnosti 150 miliónov ľudí prežíva extrémne horúčavy, stovky ľudí zomreli, školy sú zatvorené a elektrické siete kolabujú,“ skonštatoval na sieti X šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Vlna horúčav, aká sa vyskytuje raz za generáciu, sa teraz objavuje takmer každý rok, dodal.