Nitra opäť ožíva vodou a svetlom. Mesto po rokoch spustilo modernú fontánu na Svätoplukovom námestí

obchodnyregister 2026.07.04.

Nitra po dvojročnej prestávke opäť spustila zrekonštruovanú fontánu na Svätoplukovom námestí. Prináša modernú vodnú šou a nové svetelné efekty.  

Mesto Nitra spustilo po dvojročnej prestávke do prevádzky zrekonštruovanú fontánu na Svätoplukovom námestí. Odstavená bola v máji 2024 pre svoj zlý technický stav, informoval primátor Nitry Marek Hattas.

  • Mesto Nitra po dvojročnej prestávke opäť spustilo zrekonštruovanú fontánu.
  • Fontána bola odstavená v máji 2024 pre veľmi zlý technický stav.
  • Rekonštrukcia začala v marci 2024 a využila nerezové nosné prvky.

Rekonštrukcia fontány sa začala v marci tohto roka. Jej konštrukcia je zhotovená z nerezových nosných prvkov. Hlavným prvkom fontány je 30 programovateľných čerpadiel a 24 dynamických individuálne riadených dýz. Každá z nich má vlastné RGB svietidlo. Všetky sú spoločne riadené z ovládacej jednotky umiestnenej v strojovni.

Nová technológia je osadená priamo vo fontáne, pod nerezovou konštrukciou. Predtým bola v šachte na schodoch námestia. Vynovená fontána je pochôdzna, osvetlená, dýzy aj svetlá sú nastaviteľné. Náklady na jej obnovu dosiahli 355 262 eur, mesto ju zaplatilo zo svojho rozpočtu.