
Manžel Ľudmyly Dubnyckej vo svojej poslednej správe napísal, že mu hrozí, že ho zajmú ruskí vojaci. O dva dni neskôr spoznala jeho telo medzi telami zabitých ukrajinských vojakov na záberoch kolujúcich na sociálnych sieťach. Jej manžel, Andrij Dubnyckyj, je podľa Kyjeva medzi stovkami vojnových zajatcov, ktorých zabili ruské vojská od svojej invázie na Ukrajinu v roku 2022, napísala agentúra AFP.
Video
Poprava pri Robotyne, ruskí vojaci zastrelili zajatých Ukrajincov
Počet zaznamenaných obetí sa líši podľa rôznych zdrojov. Všetky však zdôrazňujú dve veci: zoznam známych prípadov nie je úplný a tieto popravy sú súčasťou úmyselnej politiky Moskvy.
Andrij Dubnyckyj prišiel o život vo veku 25 rokov vo februári 2024, keď sa ukrajinské sily stiahli z mesta Avdijivka v Doneckej oblasti, ktoré bolo epicentrom neľútostných bojov. Tento vojak zo 110. brigády bol zranený pri pokuse o ústup, a tak zostal na svojom stanovišti s piatimi spolubojovníkmi.
Napriek situácii Andrij stále dúfal, že ho evakuujú z bojiska. 15. februára zavolal „Ľude“: „Bol extrémne nervózny a plakal,“ povedala pre AFP dvadsaťsedemročná dlhovlasá brunetka. O niekoľko hodín neskôr jej poslal správu, že jeho skupinu s najväčšou pravdepodobnosťou zajmú a potom sa odpojí. Najskôr sa tak aj stalo: na videu zverejnenom médiami je jeho spolubojovník Ivan Žytnyk, ktorý práve telefonoval cez videohovor s príbuzným, keď mu ruský vojak nariadil, aby zložil zbrane.
Ľudmyla však 17. februára uvidela na ruskej sieti video, na ktorom bolo vidieť päť tiel ležiacich v zamrznutej kaluži sčervenanej krvou, a v jednom z nich spoznala svojho manžela.
Brutálny ruský útok na Záporožie
Zdroj:
Reuters
O dva dni neskôr 110. brigáda potvrdila smrť niekoľkých vojakov vrátane Andrija Dubnyckého a Ivana Žytnyka a obvinila ruské sily, že porušili dohodu týkajúcu sa ich evakuácie. Ukrajinská prokuratúra začala vyšetrovať zastrelenie neozbrojených vojnových zajatcov.
Andrijov prípad nie je ojedinelý. Presný počet obetí nie je známy, ale podľa Kyjeva počet popráv vojnových zajatcov ruskými jednotkami začal stúpať v roku 2023.
„Vyplýva to z ruskej politiky, ktorá takéto zločiny fakticky podporovala a umožňovala, pričom velitelia následne vydávali rozkazy,“ povedal Andrij Atamančuk z ukrajinskej prokuratúry, ktorý dohliadal na vyšetrovanie týchto prípadov.
Správa OSN z konca júna zmieňuje 129 overených prípadov popráv ukrajinských vojnových zajatcov. Organizácia na začiatku minulého roka vyjadrila znepokojenie nad „jasným nárastom“ týchto zločinov.
Ukrajina doteraz začala 116 vyšetrovaní týkajúcich sa zabitia 306 ukrajinských vojakov od roku 2022, uviedol Atamančuk a dodal, že tento počet ani zďaleka nie je vyčerpávajúci.
Ukrajinské spravodajské služby vykonávajú vlastné sčítanie, podľa ktorého bolo od vypuknutia vojny zabitých „viac ako 900 vojakov pri viac ako 340 incidentoch“, uviedol pod podmienkou anonymity jeden z predstaviteľov. Toto číslo pravdepodobne predstavuje iba „štvrtinu až dve pätiny“ všetkých takýchto prípadov.
Pomsta Kyjeva zasiahla Rusko hlboko v tyle. Za jedinú noc horelo niekoľko ropných zariadení
Ukrajinská vojenská rozviedka (HUR) informovala, že ukrajinské sily zasiahli ciele v Saratovskej oblasti, Tatársku, Baškortostane a Voronežskej oblasti Ruska. Útoky smerovali na regióny vzdialené približne 800, 1400 a 1500 kilometrov od frontovej línie.
Zdroj:
HUR
Rozpory v údajoch ukrajinskí predstavitelia vysvetľujú rozdielnou metodikou: prokuratúra uvádza, že sa spolieha na „zdokumentované a preukázané fakty“, zatiaľ čo spravodajská služba tvrdí, že dostáva informácie rýchlejšie od jednotiek nasadených na fronte a z iných zdrojov.
Ruské úrady na žiadosti o vyjadrenie nereagovali, ale Moskva systematicky odmieta obvinenia z vojnových zločinov a, naopak, z ich páchania obviňuje ukrajinské sily.
Podľa ukrajinských spravodajských služieb ruská žoldnierska armáda, nazývaná Wagnerova skupina, ktorá bola rozpustená po neúspešnom povstaní v júni 2023, „udala tón“ popravami zajatcov a náborom väzňov odsúdených za násilné trestné činy.
Najčastejšie sú obete zastrelené, ako napríklad ukrajinský vojak, ktorý bol podľa virálneho videa z roku 2023 zabitý po tom, čo vykríkol: „Sláva Ukrajine!“ Vyšetrovatelia však hlásia aj prípady extrémne brutálneho zabíjania, vrátane odrezania hláv.
Doteraz bolo na Ukrajine za popravy ukrajinských zajatcov odsúdených len päť ruských vojakov, z toho dvaja v neprítomnosti, povedal prokurátor Atamančuk, ktorý zdôrazňuje extrémnu zložitosť vyšetrovania, najmä pre nedostatočný prístup do oblastí, kde prebiehajú boje. Dúfa však, že jedného dňa bude možné „dosiahnuť spravodlivosť“ pre rodiny obetí, aj keby len tým, že sa dozvedia „mená tých, ktorí zabili ich blízkych“.
Ľudmyle Dubnyckej to nedáva zmysel: „Neviem, ako by sa mi mohlo uľaviť, keď sa raz dozviem, kto to spáchal,“ povedala mladá žena so slzami v očiach.
Témy:
vojna na Ukrajine
Moskva
Rusko
ruská armáda
ukrajinská armáda
Putinova vojna
mReportér
Zdielajte článok
Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme diskusiu zastavili
Prevládali v nej príspevky, ktoré boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi. Celú debatu sme
vymazali, autorom všetkých slušných príspevkov sa ospravedlňujeme.
Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.