CIA a Mossad pátrajú po iránskom vodcovi. Chcú zistiť, či je Modžtaba Chameneí vôbec nažive

obchodnyregister 2026.07.30.

Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) a izraelský Mossad sa podľa britského denníka The Times snažia zistiť, kde sa nachádza najvyšší vodca Iránu Modžtaba Chameneí a v akom je zdravotnom stave. Cieľom podľa zdrojov denníka nie je jeho zabitie, ale potvrdenie, že je nažive, a získanie informácií o tom, odkiaľ riadi krajinu.  

Video

Pohrebná ceremónia ajatolláha Alího Chameneího

Zdroj:
Reuters

Chameneí sa na verejnosti neobjavil od 28. februára, keď pri izraelsko-amerických útokoch zahynul jeho otec a dovtedajší najvyšší vodca Iránu Alí Chameneí. Samotný Modžtaba mal podľa viacerých správ utrpieť vážne zranenia a po smrti otca prevzal post najvyššieho vodcu islamskej republiky.

Nejde pritom o prvýkrát, čo jeho dlhodobá neprítomnosť vyvolala otázniky. Agentúra Reuters už začiatkom júla upozornila, že nový iránsky vodca sa neobjavil ani na pohrebných obradoch svojho otca, hoci išlo o jednu z najvýznamnejších štátnych udalostí v krajine. Podľa agentúry sa odvtedy nezverejnili žiadne fotografie, videozáznamy ani zvukové nahrávky, ktoré by potvrdzovali jeho zdravotný stav alebo miesto pobytu. Reuters zároveň upozornil, že na rozdiel od svojho otca čelí Modžtaba Chameneí otázkam o svojej autorite a legitimite.

Denník The Times uvádza, že od februárových útokov nepoužíva mobilný telefón, notebook ani inú elektroniku. Na verejnosti nevystúpil ani prostredníctvom videa či zvukovej nahrávky. Svoje stanoviská zverejňuje výlučne formou písomných vyhlásení, ktoré následne čítajú moderátori iránskej štátnej televízie a rozhlasu.

Spravodajské služby sa spoliehajú na agentov

Podľa denníka sa tým výrazne skomplikovala práca západných spravodajských služieb. Kým pri sledovaní Alího Chameneího mali Spojené štáty a Izrael využívať aj technické prostriedky vrátane kybernetických operácií a odpočúvania, teraz sa podľa zdrojov musia spoliehať najmä na ľudských informátorov priamo v Iráne.

Niekoľko spravodajských zdrojov pre The Times uviedlo, že Modžtaba Chameneí sa údajne ukrýva v podzemnom kryte. Jeho tvár má byť znetvorená následkami zranení a počas dňa sa vraj neodvažuje vyjsť na povrch zo strachu pred odhalením americkými prieskumnými satelitmi. Denník upozorňuje, že tieto tvrdenia nebolo možné nezávisle overiť.

Podľa denníka zohrali pri odhalení úkrytov viacerých vysokopostavených predstaviteľov iránskeho režimu počas februárových operácií významnú úlohu americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) a izraelská Jednotka 8200, ktoré využívali rozsiahle spravodajské a kybernetické kapacity.

Objavili sa špekulácie, že môže byť mŕtvy

Podľa The Times sa medzi časťou spravodajskej komunity objavili aj dohady, že Modžtaba Chameneí už nemusí byť nažive a jeho smrť režim zatajuje. Revolučné gardy (IRGC) by podľa tejto hypotézy mohli predstierať, že vodca stále žije, aby zachovali kontinuitu režimu a legitimizovali pokračovanie konfliktu so Spojenými štátmi.

Denník zdôrazňuje, že ide o informácie založené na anonymných spravodajských zdrojoch, ktoré sa nepodarilo nezávisle potvrdiť.

Video

Trump: ‘Divoký’ Chameneí je mŕtvy, naša ‘šľachetná’ misia pokračuje

2. 3. 2026

Zdroj:
ta3

Otázniky vyvolalo aj nedávne vyhlásenie iránskeho prezidenta Masúda Pezeškjána, ktorý tvrdil, že sa spolu s ďalšími predstaviteľmi zúčastnil stretnutia s novým najvyšším vodcom. Z rokovania však neboli zverejnené fotografie, videozáznam ani zvukový záznam.

Podobné otázky otvoril aj portál The Times of Israel, podľa ktorého dlhodobá neprítomnosť Modžtabu Chameneího posilňuje špekulácie, že čoraz väčší vplyv na riadenie krajiny získavajú Revolučné gardy. Analytici upozorňujú, že práve IRGC sa po smrti Alího Chameneího stali hlavnou mocenskou oporou režimu a ich postavenie sa počas vojnového konfliktu ešte posilnilo.

Mossad vraj stavil na vlastnú sieť agentov

Podľa zdrojov The Times predpokladá Mossad, že Chameneí komunikuje výlučne prostredníctvom papierových správ, ktoré sa k adresátom dostávajú cez viacstupňovú sieť kuriérov.

„Jediný spôsob, ako sa k najvyššiemu iránskemu vodcovi dostať, je naverbovať človeka, ktorý je s ním v kontakte. To je ale veľmi ťažké, pretože spravodajská služba iránskych revolučných gárd (IRGC) veľmi prísne preveruje všetkých ľudí zapojených do kontaktného reťazca a pravdepodobne len dvaja alebo traja jej agenti vedia, ako a kde Modžtabu kontaktovať,“ uviedol zdroj denníka.

Bývalý agent Mossadu Avner Avraham sa domnieva, že iránsky vodca sa neustále presúva medzi viacerými úkrytmi. „Ani ľudia, ktorí preňho zabezpečujú potraviny, nevedia, či jedlo, ktoré doručujú, je určené skutočnému Modžtabovi alebo niekomu, kto sa naňho podobá,“ poznamenal.

Psychologická vojna aj boj o legitimitu

Modžtaba Chameneí sa na verejnosti neobjavil už viac ako 150 dní. Reuters už skôr upozornil, že jeho dlhodobá absencia sa začína meniť na problém pre iránsky režim, keďže osobná prítomnosť najvyššieho vodcu pri významných štátnych a náboženských udalostiach je v Iráne dôležitým symbolom legitimity moci.

Podľa The Times je samotné úsilie CIA a Mossadu zistiť jeho presnú polohu nielen spravodajskou operáciou, ale aj súčasťou psychologického tlaku na iránske vedenie. Denník uzatvára, že pátranie vysiela predstaviteľom režimu jasný odkaz – ak bude konflikt pokračovať, ani najvyšší predstavitelia islamskej republiky sa nemôžu spoliehať na to, že zostanú mimo dosahu západných spravodajských služieb.

Video

Davy ľudí na rozlúčke s iránskym prezidentom Chameneím – Reuters

Davy Iráncov sa za prísnych bezpečnostných opatrení začali v Teheráne lúčiť s iránskym duchovným vodcom Alí Chameneím, ktorého zabili 28. februára americko-izraelské útoky na iránsku metropolu.

Zdroj:
Reuters

Témy:
vojna s Iránom
ajatolláh Modžtaba Chameneí
Irán
CIA
Mosad

diskusia

zdielať

zdielať

tlačiť

odoberať

mReportér

Zdielajte článok

Ľutujeme

Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme neumožnili diskusiu

Obsah článku a skúsenosti s administráciou debát nám dávajú predpoklad, že aj na tomto mieste by pribúdali
prevažne príspevky, ktoré by boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi.

Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.