Ceuta čelí novej migračnej vlne. Z marockých sietí sa šíria výzvy na masový pochod 15. augusta

obchodnyregister 2026.08.06.

Marocké siete zaplavili výzvy na nový pochod migrantov do španielskej Ceuty 15. augusta. Úrady sledujú mobilizáciu po tragickom minulom týždni.  

Po minulotýždňovom vpáde desaťtisícov migrantov do španielskej exklávy Ceuta na severe Afriky sa marockými sociálnymi sieťami šíria výzvy na mobilizáciu a opätovný pochod do tohto autonómneho mesta 15. augusta. TASR o tom informuje na základe správy agentúry EFE.

  • Marockými sociálnymi sieťami sa šíria výzvy na pochod do Ceuty.
  • Pochod je plánovaný na pätnásteho augusta, španielsky štátny sviatok Nanebovzatia.
  • Stretávacím miestom účastníkov má byť marocké príhraničné mesto Fnídik.
  • Minulý týždeň prenikli do Ceuty desaťtisíce migrantov, desiatky pritom zahynuli.
  • Ruské štátne médiá využili migračnú krízu na propagandu proti Európskej únii.

Stretávacím bodom má byť marocké mesto Fnídik neďaleko hraníc s Ceutou. Plánovaný dátum 15. augusta je v Španielsku štátny sviatok Nanebovzatia Panny Márie.

Nové výzvy na migráciu

„Všetci sa tam uvidíme,“ uvádza sa vo viacerých príspevkoch. Iní užívatelia sa pýtajú, „kto 15. ide“ alebo „sú ohľadom 15. augusta nejaké novinky“. Španielska fact-checkingová organizácia Maldita.es uvádza, že na vpád do Ceuty „sa vyzýva na Facebooku, oznamuje sa na Instagrame a organizuje sa na WhatsAppe“.

Do španielskej Ceuty prenikli z Maroka minulý týždeň desaťtisíce migrantov. Väčšina z nich sa následne dobrovoľne alebo za pomoci úradov vrátila späť do Maroka. Pri pokuse dostať sa na španielske územie zahynuli desiatky ľudí.

Príčiny a propaganda

Viaceré svetové médiá uvádzali, že migračnú vlnu do Ceuty podnietili fámy na internete či nepochopenie nových právnych opatrení v Španielsku. Sociálne siete zaplnili príspevky ako „dvere do Ceuty sú otvorené“ alebo „dnes je ten deň“. Ruské štátne médiá a proruské informačné kanály neskôr migračnú krízu využívali v propagande proti EÚ a jej migračnej politike.