Bašternákova bývalá správkyňa ide pred súd. Prokuratúra jej kladie za vinu závažný zločin

obchodnyregister 2026.08.10.

Bývalá konkurzná správkyňa majetku odsúdeného Ladislava Bašternáka Lenka Ivanová bude čeliť súdnemu procesu. Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, proces by mal začať v stredu 19. augusta, pričom termíny hlavného pojednávania sú vytýčené aj na 20. augusta a 8. a 9. septembra.  

Správy
/
Domáce

Bývalá konkurzná správkyňa majetku odsúdeného Ladislava Bašternáka Lenka Ivanová bude čeliť súdnemu procesu. Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, proces by mal začať v stredu 19. augusta, pričom termíny hlavného pojednávania sú vytýčené aj na 20. augusta a 8. a 9. septembra.

odoberať

Google News

zdieľať
Ladislav Bašternák

Foto: Martin Baumann
TASR

Ladislav Bašternák na archívnej snímke.

Prokurátor bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu ešte v roku 2023. Ako vtedy špeciálna prokuratúra informovala, obžaloba sa týka obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spáchaného v štádiu pokusu.

„Skutok sa týka činnosti správkyne konkurznej podstaty úpadcu fyzickej osoby L. B. v súvislosti s výkonom právoplatného uloženého trestu prepadnutia majetku v inom trestnom konaní.” uviedla v máji 2023 prokuratúra.

V júni 2020 Okresný súd Bratislava I zablokoval majetok Ladislava Bašternáka, ktorý bol sporne prevedený na jeho príbuzných a ďalšie osoby a zakázal s ním akékoľvek nakladanie. Stotožnil sa tak s názorom právneho zástupcu štátu v tejto kauze, podľa ktorého má štát v konkurznom konaní postavenie veriteľa a má právo odporovať vykonaným právnym úkonom úpadcu, teda odsúdeného Ladislava Bašternáka. Dovtedajšia konkurzná správkyňa Lenka I. napriek počiatočnému prísľubu odporovacie žaloby nikdy nepodala s odôvodnením, že počas konkurzu neboli splnené hmotnoprávne podmienky na uplatnenie odporovacieho práva. Keďže jej postoj správkyne bol na základe verdiktu súdu v rozpore s jej zákonnou povinnosťou obhajovať záujmy veriteľov s odbornou starostlivosťou, Okresný úrad v Bratislave 15. júna 2020 navrhol súdu jej odvolanie a zároveň ustanovenie nového správcu konkurznej podstaty.

Témy:
Ladislav Bašternák

diskusia

zdielať

zdielať

tlačiť

odoberať

Google News

mReportér

Zdielajte článok

Ľutujeme

Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme neumožnili diskusiu

Obsah článku a skúsenosti s administráciou debát nám dávajú predpoklad, že aj na tomto mieste by pribúdali
prevažne príspevky, ktoré by boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi.

Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.

ZATVORIŤ

image