Takmer unikol spravodlivosti. Únoscovi študentky teraz hrozí vysoký trest

obchodnyregister 2026.08.11.

Prokurátorka žiada pre bývalého záchranára 20 rokov väzenia za únos a znásilnenie študentky Sone. Tvrdí, že dôkazy potvrdzujú jeho vinu bez pochybností.  

Bývalý záchranár Ivo Petráš, obžalovaný v prípade únosu študentky Sone, môže skončiť na dlhé roky vo väzení. Dozorujúca prokurátorka z bratislavskej krajskej prokuratúry mu totiž na dnešnom pojednávaní navrhla dvadsať rokov väzenia nepodmienečne. Muž čelí obžalobe z obzvlášť závažného zločinu znásilnenia v súbehu s prečinom obmedzovania osobnej slobody.

Prokurátorka v záverečnej reči uviedla, že vinu obžalovaného považuje za dokázanú bez akýchkoľvek rozumných pochybností.

V skratke:

  • Prokurátorka žiada pre Iva Petráša nepodmienečný dvadsaťročný trest odňatia slobody
  • Vina Iva Petráša je podľa prokurátorky dokázaná bez rozumných pochybností dostupnými dôkazmi
  • Súd zvažuje skutok prekvalifikovať na obzvlášť závažný zločin sexuálneho násilia

V záverečnej reči poukázala na súbor dôkazov, ako vecné stopy, svedecké výpovede, listinné dôkazy, kamerové záznamy a závery znaleckého dokazovania.

„Veríme, že na súde bude dokázaná jeho vina a dostane zákonný trest,” hovorí od začiatku právny zástupca mladej ženy Ondrej Urban.

Blíži sa rozsudok

Predseda senátu Mestského súdu Bratislava I Branislav Harabin informoval, že súd by mohol skutok posudzovať aj ako obzvlášť závažný zločin sexuálneho násilia.

Z toho dôvodu mali procesné strany právo požiadať o novú lehotu na prípravu záverečných rečí. Prokurátorka s prednesením záverečnej reči súhlasila. Obhajoba požiadala o poskytnutie novej lehoty. Predseda senátu pojednávanie odročil na 1. septembra.

Ivo Petráš mladú ženu uniesol nadránom v septembri 2023. Neďaleko jej domu jej pichol omamnú látku, na rukách ju odniesol do auta a približne 25 hodín ju zadržiaval u seba doma. Neskôr ju nechal v blízkosti bratislavskej nemocnice na Antolskej.

Polícia muža zadržala o pár dní neskôr v aute, keď sa „vozil po Pezinku“ Mal pri sebe dve ampulky utišujúcich liekov, ktoré vzal z práce. Súd ho poslal do vyšetrovacej väzby. Neskôr sa však situácia skomplikovala a vyzeralo to, že sa Ivovi P. podará uniknúť pred spravodlivosťou.

Znalkyňa totiž v posudku konštatovala, že bol v čase skutku nepríčetný a trpí vážnym duševným ochorením.

Nie je nepríčetný

Pôvodná dozorujúca prokurátorka zastavila stíhanie a súd poslal muža do ochrannej ústavnej liečby. Až ošetrujúci lekári upozornili, že Petráš nie je chorý a na psychiatriu nepatrí. Konštatovali naopak, že je nadpriemerne inteligentný. V liečebni si krátil čas hraním pokru a monopolov.

Práve svedectvá lekárov napokon viedli k tomu, že nová prokurátorka v prípade podala návrh na obnovu konania a súd jej vyhovel. „Sú to také skutočnosti, ktoré by mohli samy osebe alebo v spojení so skutočnosťami a dôkazmi už skôr známymi viesť k záveru, že dôvody na zastavenie trestného stíhania voči I. P. tu neboli,“ vysvetľoval v minulosti generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Lekári svoje slová neskôr zopakovali aj pred súdom. „Nie len že neboli splnené podmienky na liečbu psychofarmakami, ale neboli naplnené ani podmienky na hospitalizáciu pacienta. Za normálnych podmienok, ak by to nebolo príkazom súdu, by sme obvineného ani nehospitalizovali,“ vypovedal na súde lekár z Ružinovskej nemocnice v Bratislave.

Tam Petráš časť skutku priznal. „V tej časti obmedzovania osobnej slobody uznávam, že sa to stalo. Zodpoviem si to a budem, dúfam, spravodlivo potrestaný,“ vyhlásil pred senátom na začiatku súdneho konania.

Priznal sa aj k tomu, že pokým mladú ženu zadržiaval vo svojom byte, opakovane jej dal injekcie s dvoma druhmi liekov. Znásilnenie odmietol.

Študentke aplikoval lieky na utlmenie dovedna až päťkrát. Na súde vyhlásil, že to robil preto, „aby sa ukľudnila“. V takomto stave ju udržiaval po celý čas, čo bola u neho. Použil na to lieky, ktoré si bral z práce vraj „pre prípad potreby“.