Fico k študentom: Sila Slovenska v Únii sa začína doma, nie v Bruseli

obchodnyregister 2026.04.21.

Smerom k budúcnosti premiér študentom deklaroval, že Slovensko pod jeho vedením nebude v rámci európskych štruktúr len pasívnym prijímateľom rozhodnutí.  

V súvislosti s aktuálnymi výzvami sa Robert Fico kriticky vyjadril k nastaveniu európskych klimatických politík. Podľa jeho slov sú ciele takzvaného Green Dealu v mnohých ohľadoch nerealistické a priamo ohrozujú slovenský priemysel aj životnú úroveň v regiónoch.

Premiér Fico debatoval so študentmi
Zdroj: FB Roberta Fica

Ako odstrašujúci príklad uviedol situáciu v hlinikárni v Žiari nad Hronom, kde podľa neho ideológia prevážila nad ekonomickou realitou. Premiér v tejto súvislosti prízvukoval, že Európa potrebuje skutočné líderstvo, ktoré nebude odtrhnuté od každodenných potrieb ľudí byrokratickou vzdialenosťou.

Témou diskusie bola aj otázka suverenity a migračnej politiky, pri ktorej sa predseda vlády vrátil k svojim predchádzajúcim rozhodnutiam. Pripomenul, že veto voči povinným migračným kvótam bolo zásadným vyjadrením postoja, že každá suverénna krajina musí mať výsostné právo rozhodovať o tom, koho na svoje územie prijme. Robert Fico zdôraznil, že jednota Európskej únie nesmie prerásť do diktátu silnejších štátov alebo do umelej uniformity, ktorá potláča rozmanitosť členských krajín.

Smerom k budúcnosti premiér študentom deklaroval, že Slovensko pod jeho vedením nebude v rámci európskych štruktúr len pasívnym prijímateľom rozhodnutí. Cieľom vlády je aktívne formovať spoločnú politiku a prinášať vlastné návrhy, ktoré budú reflektovať špecifiká stredoeurópskeho priestoru. Na záver stretnutia Robert Fico ocenil rozhľad mladých ľudí a ich záujem o politické dianie, pričom avizoval, že záznam z celého podujatia bude čoskoro dostupný pre širokú verejnosť na jeho oficiálnych komunikačných kanáloch.