
Okolo 500 ľudí hospitalizovali od 9. augusta v Rangúne, najväčšom meste Mjanmarska, so silnými hnačkami, ktoré sú hlavným príznakom cholery. Ministerstvo sociálnych vecí v regióne Rangún v pondelok oznámilo, že rýchlotesty odhalili 149 pozitívnych prípadov cholery, pričom deväť z nich následne potvrdilo Národné zdravotnícke laboratórium ako prípady nákazy baktériou Vibrio cholerae. TASR o tom informuje s odvolaním sa na správu agentúry AFP.
Strašiak zo stredoveku: čo je to cholera, ako sa šíri a ako fungujú vakcíny
Svetová zdravotnícka organizácia vysvetľuje, čo je to cholera. Zdroj: WHO
Zdroj:
WHO
Ide o prvé oficiálne potvrdenie výskytu cholery po viac než týždni od prvých hospitalizácií. Ministerstvo uviedlo, že vo štvrtok prijali nemocnice vyše 100 nových pacientov, no počet nových prípadov odvtedy klesá.
Medzi hospitalizovanými bol aj 92-ročný muž, ktorý zomrel po prijatí do nemocnice. Podľa denníka Global New Light of Myanmar však úrady tvrdia, že primárnou príčinou jeho úmrtia boli problémy so srdcom a pľúcami.
Noviny tiež napísali, že zdravotníci v postihnutých oblastiach vykonávajú epidemiologický dohľad a opatrenia na zamedzenie šírenia nákazy.
Zdravotnícka infraštruktúra v Mjanmarsku je po viac než piatich rokoch občianskej vojny, v ktorej podľa odhadov prišlo o život vyše 100.000 ľudí, v kritickom stave. Ekonomika krajiny je paralyzovaná.
Cholera je závažná hnačková infekčná choroba spôsobená konzumáciou kontaminovaných potravín alebo vody a ak sa nelieči, v priebehu niekoľkých hodín môže skončiť smrťou. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ju považuje za globálnu hrozbu pre verejné zdravie.
Témy:
Mjanmarsko
cholera
mReportér
Zdielajte článok
Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme neumožnili diskusiu
Obsah článku a skúsenosti s administráciou debát nám dávajú predpoklad, že aj na tomto mieste by pribúdali
prevažne príspevky, ktoré by boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi.
Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.