Poľská vláda nezahrnula financovanie Ústavného súdu do budúcoročného rozpočtu

obchodnyregister 2026.08.29.

Poľská vláda plánuje od roku 2027 úplne odstaviť Ústavný súd od štátnych peňazí. Rozpočtová vojna odhaľuje bezprecedentný stret vlády a justície.  

Poľská vláda vylúčila Ústavný súd (TK) z návrhu štátneho rozpočtu na rok 2027, čím sa rozpútal právny spor a prehĺbila konfrontácia medzi ministerstvom financií a najvyššou súdnou inštanciou v krajine. TASR o tom informuje podľa správy agentúry PAP.

  • Poľská vláda vylúčila Ústavný súd z návrhu štátneho rozpočtu 2027.
  • Minister spravodlivosti Waldemar Žurek tvrdí že súd nedostane žiadne financie.
  • Ústavný súd obvinil ministra financií z flagrantného porušenia zákona pri rozpočte.
  • Vláda spochybňuje legitimitu generálneho zhromaždenia sudcov schvaľujúceho rozpočtový návrh súdu.
  • Prezident Karol Nawrocki blokuje nových kandidátov súdu a otvorene podporuje jeho vedenie.

Minister spravodlivosti Waldemar Žurek v piatok uviedol, že súd „nedostane zo štátneho rozpočtu ani jeden zlotý“. Tvrdí, že TK nepredložil riadne a v súlade so zákonom svoj finančný plán.

Ústavný súd reaguje

Ústavný súd na to reagoval vyhlásením, v ktorom označil tieto tvrdenia za „úplne nepravdivé“ a obvinil ministra financií Andrzeja Domanského z „flagrantného porušenia zákona“. TK uviedol, že jeho rozpočtový plán, ktorý pripravil vedúci kancelárie, riadne predložil predseda súdu 30. júla v súlade s 30-ročnou právnou praxou. Dodal, že podľa zákona o verejných financiách je úloha ministra financií „čisto technická“ a nemôže zasahovať do ústavnej „finančnej nezávislosti“ súdu.

Jadrom sporu je Generálne zhromaždenie sudcov TK, ktoré schválilo návrh na financovanie inštitúcie. Vláda tvrdí, že bolo zvolané nezákonne, lebo predseda súdu z jeho rokovania vylúčil sudcov, ktorých zvolil súčasný parlament, a naopak umožnil hlasovať sporným „náhradným“ sudcom – teda osobám vymenovaným do funkcií, ktoré už predtým právoplatne obsadil predchádzajúci parlament.

Právne aspekty rozpočtu

Na základe pravidiel ministerstva financií je predloženie rozpočtu právne platné len vtedy, ak ho schváli riadne zostavené zhromaždenie. Keďže vláda odmieta uznať legitimitu súčasného zloženia súdu, považuje jeho rozpočtovú požiadavku za neplatný dokument, ktorý nemožno v súlade so zákonom zahrnúť do návrhu štátneho rozpočtu.

Zmrazenie financovania je najnovšou eskaláciou ostrého sporu o nezávislosť poľského súdnictva. Súčasný vládny kabinet premiéra Donalda Tuska považuje Ústavný súd za politicky kompromitovaný a systémovo chybný v dôsledku vymenovaní sudcov predchádzajúcou sociálne konzervatívnou vládou strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Politické rozpory

Tuskova vláda preto odmieta zverejňovať rozhodnutia súdu v úradnom vestníku, čím nemajú právnu účinnosť. Konzervatívny prezident Karol Nawrocki naopak Ústavný súd podporuje a zablokoval vymenovanie kandidátov na sudcov navrhnutých súčasným parlamentom.