Po betónovom škandále v Prešove PS žiada rokovania o záchrane peňazí z Plánu obnovy. Úrad tvrdí, že ohrozené nie sú

obchodnyregister 2026.05.04.

Rezort obrany minulý týždeň výstavbu pozastavil.  

„Keď táto vláda nastupovala, sľubovali prosperitu a životnú úroveň, no nič z toho nedoručili. Smerujeme do recesie, europarlament odporučil zamraziť Slovensku miliardy z eurofondov a naši farmári môžu prísť o milióny eur pre smerácke kšefty v PPA,“ upozornil Šimečka.

Kaliňák a Karas o stavbe nemocnice v Prešove
Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) a Viliam Karas (KDH) aj o problémoch pri stavbe nemocnice v Prešove. / Zdroj: ta3

Výstavba nemocnice bola podľa neho to posledné čím sa chceli chváliť, no napokon sa ju nepodarí postaviť tak, aby sa dala preplatiť z Plánu obnovy. „Zatiahne to štátny rozpočet. Všetko preto, že maďarský oligarcha tam nalial zlý betón, a teraz to musia zbúrať a začať odznova. Toto mala byť výkladná skriňa ich vládnutia, dopadlo to ako vždy,“ skonštatoval líder PS a vyzval ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby okamžite začali rokovať s Európskou komisiou o tom, ako tieto peniaze zachrániť. „Obávam sa, že v situácii, keď nám pre kauzy tejto vlády hrozí odobratie všetkých eurofondov, nie sú v dobrej vyjednávacej pozícii,“ dodal Šimečka.

Nová nemocnica v Prešove Čítajte viac Prešov nezastavíme. Prvé štyri poschodia sú v poriadku, potom je to horšie. Kaliňák odhadol stratu pri výstavbe nemocnice

Poslanec Oskar Dvořák (PS) pripomenul, prečo prišlo k ohrozeniu európskych peňazí. Vysvetlil, že najskôr zmenili Plán obnovy a odolnosti tak, aby ho mohli použiť práve na výstavbu nemocnice v Prešove. „Keď zistili, že ho na to nemôžu použiť, začali ju stavať z obranného rozpočtu. No pôvodne vyčlenených 195 miliónov eur nechali do dnešného dňa visieť vo vzduchu a hrozí, že prepadnú. Priamu zodpovednosť nesú ministri Kamil Šaško a Tomáš Drucker,” zdôraznil Dvořák. Za fiasko s betónom na stavbe podľa neho nesie zodpovednosť Kaliňák, ktorý vedome vybral firmu s pochybnou povesťou. „Teraz chce opravu zadávať napriamo, a presne vieme, ako to dopadne. Riešiť takto kšefty v čase, keď štát škrtá a zadlžuje sa, je mimoriadne nezodpovedné,” upozornil poslanec.

Dvořák súčasne reagoval aj na výzvu prezidenta Petra Pellegriniho, ktorú adresoval opozícii s pripomenutím dedičstva koaličných strán. Poslanec zdôraznil, že 15 rokov mali zdravotníctvo na starosti Smer-SD a Hlas-SD, vrátane Pellegriniho. „Ich jediný výsledok sú kauzy. Predražené piešťanské CT, záchrankový tender, legionella v trenčianskej nemocnici – pri tom všetkom Pellegrini mlčal. A mlčí aj pri správe ombudsmana o poplatkoch v ambulanciách, ktoré si tretina ľudí nemôže dovoliť,” dodal Dvořák s tým, že toto sú problémy, o ktoré by sa mal prezident zaujímať. Pellegrini by mal podľa progresívcov prestať tlačiť na opozíciu a začať tlačiť na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby miesto čurillovcov riešil zdravotníctvo. „Záchrana zdrojov z Plánu obnovy a dostavanie nemocníc sú zodpovednosťou tejto vlády, po ktorej zostanú len zbabrané stavby, rozbitý rozpočet a dlhy. Ešte raz a pomaly. Moc, povinnosť a zodpovednosť konať má premiér,” uzavrel Dvořák.

Fico a Kaliňák na stavbe nemocnice v Prešove
Výstavba vojenskej nemocnice v Prešove pokračuje podľa plánu. Ministerstvo obrany a zodpovedný tím majú veci nastavené tak, aby v roku 2027 nemocnica stála a bola pripravená na odovzdanie. Uviedol to v nedeľu predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) na tlačovej konferencii s ministrom obrany SR Robertom Kaliňákom (Smer-SD) na stavenisku novej vojenskej nemocnice v Prešove. Video: Úrad vlády SR

Ministerstvo obrany SR vlani na jeseň uzavrelo zmluvu na rozvoj a modernizáciu fakultnej nemocnice s poliklinikou v Prešove v hodnote 447,8 milióna eur bez DPH. Zhotoviteľom je skupina dodávateľov zastúpená spoločnosťou Bekor. Nová nemocnica má byť koncovým typom zdravotníckeho zariadenia s celkovým počtom 1009 lôžok s možnosťou plnohodnotnej reprofilizácie na 1200 lôžok. Postavená by mala byť do roku 2027. Projekt je realizovaný ako strategická investícia.

Rezort obrany minulý týždeň výstavbu pozastavil. Dôvodom je kontrola kvality prevedenia prác na nosných prvkoch stavby. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) zároveň pripustil posunutie termínu dokončenia výstavby nemocnice.