Pellegrini: Vážme si hrdinov a nedopusťme, aby sa hrôzy vojny stali opäť realitou

obchodnyregister 2026.05.08.

V piatok si pripomíname 81. výročie víťazstva nad fašizmom.  

„Žiaľ, 81 rokov po najzničujúcejšej vojne v histórii sme svedkami úpadku svetového poriadku a čoraz viac veľmocí sa prikláňa k vojenským riešeniam konfliktov. Preto prosím všetkých, aby namiesto zloby a nenávisti dali vo svojom srdci priestor mieru a pokoju. Pripomínajme si dôležité momenty našej minulosti a nedopusťme, aby sa hrôzy vojny stali opäť realitou. Vážme si hrdinov. Stojme pevne za hodnotami slobody, ľudskej dôstojnosti a rešpektu medzi národmi. Nech je dnešný deň pripomienkou aj záväzkom – chrániť mier pre Slovensko aj pre celý svet,“ dodala hlava štátu.

Gladiátor, zápas, Koloseum, Rím Čítajte viac Oslavy víťazstva? Aj rozbíjaním hláv zajatcov. Pripomínajte si aj porážky, učili pokore starí Rimania

Druhá svetová vojna sa v Európe skončila 8. mája 1945. Práve v tento deň pred 81 rokmi podpísalo nacistické Nemecko bezpodmienečnú kapituláciu. Celý proces však sprevádzali diplomatické nezhody. Hoci nemecká branná moc podpísala dokument už 7. mája v Remeši, Sovietsky zväz trval na zopakovaní aktu v nemeckom Karlshorste, pretože jeho zástupca v Remeši údajne nemal potrebné právomoci. K definitívnemu podpisu tak došlo až neskoro večer 8. mája. Kvôli časovému posunu vtedy v Moskve už kalendár ukazoval nasledujúci deň, čo je dôvod, prečo si Rusko a niektoré postsovietske štáty pripomínajú víťazstvo až 9. mája.

Konflikt, ktorý sa začal v septembri 1939 útokom na Poľsko, postupne pohltil takmer celý svet. Príčiny siahali od nespokojnosti s Versaillskou zmluvou po hospodársku krízu a agresívny nástup nacizmu. Odhaduje sa, že v bojoch zahynulo 50 až 70 miliónov ľudí a materiálne škody boli nevyčísliteľné. Pre Európu síce nastal mier v máji, no svetové boje utíchli až 2. septembra 1945 po kapitulácii Japonska. Víťazstvo spojencov prekreslilo mapy a prinieslo vznik „železnej opony“, ktorá na viac ako 40 rokov rozdelila kontinent aj samotné Nemecko. Slovensko sa vďaka SNP a odboju dokázalo vymaniť z vplyvu porazeného Nemecka a stalo sa súčasťou obnoveného Československa.