Na väčšiu skupinu šeliem v metropole stredného Slovenska upozorňuje Štátna ochrana prírody, aj samospráva.
Na zvýšenú opatrnosť upozorňujú v rámci lokality vrchu Urpín. Na základe monitoringu Zásahového tímu Stred zistili, že v tejto oblasti sa vyskytuje minimálne šesť jedincov medveďa hnedého.
„Keďže Urpín je obľúbenou rekreačno-športovou lokalitou, vyzývame všetkých návštevníkov, aby boli pri pohybe v teréne mimoriadne obozretní. Zároveň odporúčame vyhýbať sa pohybu v tejto oblasti najmä v čase od 20. do 8. hodiny, kedy je aktivita zveri najvyššia,“ zdôraznila banskobystrická radnica. Zároveň pripomenula rady, ako sa správať pri strete s našou najväčšou šelmou.
„Zachovajte pokoj, nerobte prudké pohyby. Pomaly sa vzďaľujte a neotáčajte sa chrbtom. Ak zviera ustupuje, nedráždite ho a vyčkajte. V prípade ohrozenia kontaktujte tiesňovú linku na telefónnom čísle 112,“ uviedla s tým, že kontakt na Zásahový tím Stred Je +421 903 201 879.