
Kontroverzný spevák obvinený v minulosti v drogovom prípade spieva na protidrogových akciách ministerstva. Opozícia kričí o absurdite, klientelizme a podvode.
Ministerstvo vnútra pod vedením Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) čelí ostrej kritike za svoj nový projekt zameraný na prevenciu pred drogami a alkoholom pre mládež.
Do kampane za státisíce eur bol totiž zapojený kontroverzný influencer a spevák René „Rendy” Strausz.
Opozičná poslankyňa Martina Bajo Holečková (SaS) už na ministra aj umelca podala trestné oznámenia. K prípadu sa kriticky vyjadril aj známy marketingový stratég Róbert Slovák, ktorý pripomenul staršie výroky Roberta Fica o kokaíne.
„Minister Eštok si na protidrogovú akciu pre deti zavolal hrať René Rendyho. Človeka, ktorý bol zadržaný pre kokaín a vo svojich pesničkách propaguje pitie alkoholu. Na oboch som preto podala trestné oznámenie za ohrozenie mravnej výchovy mládeže,” uviedla poslankyňa na sociálnej sieti.
Holečková poukazuje na absurdný paradox, kedy štátny projekt zameraný na boj proti závislostiam prezentuje človek, ktorého tvorba obsahuje texty oslavujúce alkohol.
„René Rendy na akciách ministerstva vnútra spieva pesničky: ‚alkohol, mám ťa rád, alkohol, ja ťa milujem‘ alebo ‚spolu sa bavíme, spolu všetci pijeme‘. Alkohol je na Slovensku považovaný za drogu a je šialené, že si Šutaj Eštok na protidrogové akcie pre deti zavolal hrať speváka, ktorý deti nabáda na pitie alkoholu,” argumentuje Bajo Holečková.
Druhým vážnym problémom je podľa nej spôsob, akým rezort vnútra celú akciu obstaral. Poslankyňa hovorí o indíciách, že súťaž mohla byť ušitá na mieru.
„Verejné obstarávanie na túto Eštokovu roadshow bolo vyhlásené na Zelený štvrtok 2. apríla. Lehota na predkladanie ponúk bola 7 dní, z čoho 5 dní boli veľkonočné sviatky. Už 14. apríla bola uzavretá zmluva a 30. apríla bol dodaný tovar. Toto vykazuje všetky znaky toho, že išlo o dopredu pripravenú zákazku pre konkrétnu firmu,” tvrdí poslankyňa, ktorá preto podala na ministra vnútra trestné oznámenie aj za machinácie pri verejnom obstarávaní a zneužívanie právomoci verejného činiteľa.
Odplata za prezidentskú kampaň pre Pellegriniho?
Podľa opozície nemusí ísť o náhodný výber interpreta. René Strausz je manželom známej influencerky Zuzany Plačkovej. Práve tá sa pred nedávnymi prezidentskými voľbami angažovala v prospech kandidáta vládnej koalície a niekdajšieho predsedu strany Hlas Petra Pellegriniho.
Bajo Holečková otvorene hovorí o politickej korupcii a revanši.
„René Rendy je manžel pani Plačkovej, ktorá vybavovala podporu pre Petra Pellegriniho v prezidentskej kampani. Ak by bol minister vnútra Eštok slobodný vo svojich rozhodnutiach, tak by po našich zisteniach okamžite tohto interpreta stiahol. Tu to však vyzerá tak, že ide o odplatu za pomoc Petrovi Pellegrinimu v prezidentskej kampani,” uviedla Bajo Holečková.
Marketingový guru: Je to absurdné
Na celú situáciu nedávno poukázal aj marketingový stratég Róbert Slovák. Vo svojom kritickom videu neskrýval absolútne prekvapenie nad tým, komu štát zveril takto citlivú tému.
„Akože srandu si z nás robia chalani! Úplne ma zaskočilo, že René Rendy, ktorý bol obvinený z toho, že dovážal a predával drogy, spieva na protidrogových akciách, ktoré organizuje ministerstvo Šutaja Eštoka. Akože… absurdné!” komentuje Slovák vo videu.
Marketingový expert zašiel ešte ďalej a vytiahol archívne zábery zo starej tlačovej besedy dnešného premiéra Roberta Fica (Smer) z roku 2021. Fico sa vtedy na adresu Strauszovcov vyjadril mimoriadne ostro, keď boli zadržaní elitnými policajtmi z NAKA v rámci protidrogovej akcie.
„Fico o ňom v roku 2021 povedal, presne zacitujem: ‚Plačková a jej manžel sú na slobode preto, lebo dodávali kokaín významným ľuďom na Slovensku.‘ Že preto ich nezobrali do väzby, tvrdí Fico,” ozrejmil Slovák minulosť Reného Strausza, ktorého stíhanie bolo neskôr generálnou prokuratúrou cez paragraf 363 zrušené.
Slovák kritizuje, že človek s takouto minulosťou a repertoárom dostal od štátu obrovskú finančnú príležitosť.
„A teraz jeho kamarát, kumpán Šutaj Eštok, tohto Reného Rendyho, ktorý mimochodom spieva o ‚vodičke‘ na bare, pozval na to, aby za 740-tisíc eur pochodili Slovensko a študentstvu spievali takéto veci. Nie je toto absurdné, akože fakt že? Čo milí rodičia, voliči Hlasu, že je toto OK? Nemyslím si, nie, či?” pýta sa marketingový stratég vo videu smerom k verejnosti.
Ako vyzerá projekt?
Celkový projekt ministerstva vnútra, na ktorý nedávno poukázali Aktuality.sk, má rozpočet trištvrte milióna eur a je koncepčne rozdelený do troch fáz. Rezort sa pri jeho tvorbe inšpiroval modernými zážitkovými metódami zo zahraničia.
„Projekt je postavený na reálnych prípadoch a situáciách, ktoré sa na Slovensku dejú. Čiastočne sme sa inšpirovali v zahraničí, ale aj známym projektom Revolution Train,” obhajuje svoj zámer ministerstvo vnútra.
Výslednou formou projektu je špeciálny putovný kontajner. V ňom sa majú deti, rodičia a pedagógovia netradičnou zážitkovou formou poučiť o rizikách spojených nielen s drogami a alkoholom, ale aj s kyberšikanou či týraním zvierat.