Krach Decodomu: Fabriku náhle uzavreli, padlo podozrenie z rozkrádania majetku

obchodnyregister 2026.05.28.

Kým vedenie Decodomu hovorí o dôstojnom konci a odmieta akékoľvek pochybenia, stovky zamestnancov už mesiace nevideli svoje výplaty. Fabriku začiatkom tohto týždňa uzavreli pre podozrenia z rozkrádania majetku.  

Naša redakcia pred týždňom informovala, že najväčší slovenský výrobca nábytku – topoľčianska spoločnosť Decodom –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nezvládol ozdravný proces a definitívne smeruje do konkurzu. O deň neskôr túto skutočnosť svojim zamestnancom potvrdilo aj vedenie firmy, ktoré priznalo, že reštrukturalizačný proces zlyhal a správca podal na súd návrh na vyhlásenie konkurzu.

„Po dôkladnom vyhodnotení finančnej a obchodnej situácie spoločnosti bolo konštatované, že už nie je možné reálne predpokladať úspešné pokračovanie reštrukturalizačného procesu,“ uviedlo vedenie v liste, ktorý rozposlalo zamestnancom, a ktorý má naša redakcia k dispozícii. Firma pracovníkov zároveň uistila, že im bude priebežne poskytovať všetky dostupné informácie a maximálnu možnú súčinnosť.

Zamestnanci, s ktorými sme v kontakte, však tvrdia, že realita je o poznanie horšia. Sprevádza ju chaos, frustrácia robotníkov, ktorí sú už mesiace bez výplat, či dokonca podozrenia z rozkrádania majetku.

Decodom má na slovenskom trhu už takmer 30-ročnú tradíciu.image
Prečítajte si tiež:

Náhly zákaz vstupu do budovy

Podľa zdrojov z prostredia firmy prežívajú rodiny stoviek zamestnancov zo dňa na deň. Firma im totiž dodnes nevyplatila časť marcovej výplaty a za apríl a máj nevideli ani cent. Namiesto riadnych miezd dostávajú len zálohy vo výške 50 či 60 eur.

Napätie vyvrcholilo začiatkom tohto týždňa, keď si mali pracovníci prísť prevziať svoje osobné veci. Namiesto toho dostali nečakaný zákaz vstupu do budovy fabriky. Šéf odborov v Decodome Marián Jankovský pre Aktuality.sk potvrdil, že za týmto krokom stojí zásah reštrukturalizačného správcu.

„Zamestnanci dostali zákaz vstupu do budovy, pretože jeden zo zamestnancov dal správcovi avízo, že sa tam má diať nejaká nekalá činnosť, že sa tam rozpredáva majetok pod cenu. Správca to z tohto dôvodu zatvoril,“ vysvetľuje Jankovský.

Zdroje z vnútra firmy hovoria o tom, že z areálu mizlo všetko, čo malo nejakú hodnotu – od drahého náradia až po hotové výrobky. „Rozkrádali, čo sa dalo. Náradie za stovky eur predávali za desatinu. Tí, čo firmu položili, si tam teraz rozoberajú všetko,“ uviedol náš zdroj, ktorý si želal ostať v anonymite.

Majiteľ Decodomu: Sú to klamstvá

Spolumajiteľ a konateľ Decodomu Vladimír Šrámek však akékoľvek nelegálne konanie odmieta. „Všetku činnosť robím/robíme v súlade so zákonom o konkurze a reštrukturalizácii. Všetky aktivity robím/robíme v koordinácii a so schválením správcu,“ odkázal Šrámek a dodal, že ako konateľ pozná svoje povinnosti vychádzajúce zo zákona.

Šrámek tvrdí, že spolu s kolegami „veľmi dôstojne pripravuje záverečnú fázu firmy“ a naše otázky týkajúce sa predaja majetku či nevyplatených miezd označil za tendenčné. Považuje ich za podsúvanie „neprávd až klamstiev“ a dôrazne žiadal, aby sme článok s týmito informáciami nezverejnili.

Vyjadril však ochotu stretnúť sa osobne s podmienkou, že rozhovor pred publikovaním dostane na autorizáciu. Keď sme sa s ním snažili dohodnúť na konkrétnom dátume rozhovoru, odmlčal sa.

Šrámek sa vyhol aj odpovedi na otázku týkajúcu sa potenciálneho investora. Podľa našich informácií malo totiž v priebehu posledných mesiacov záujem o kúpu nábytkárskej firmy hneď niekoľko investorov. Jedným z nich mal byť topoľčiansky podnikateľ Alexander Mallo. Naša redakcia sa s ním niekoľkokrát pokúšala spojiť, avšak neúspešne.

Zaujímalo nás, na čom napokon rokovania o kúpe Decodomu stroskotali. Podľa našich informácií mali mať totiž všetci potenciálni kupci problém s podmienkami Vladimíra Šrámeka.

Šéf odborov: Rozhodnutie o konci nám oznámili až po týždni

Medzi zamestnancami sa pod tlakom bezútešnej situácie začala šíriť aj ostrá kritika na adresu odborov. Niektorí tvrdia, že ich líder Marián Jankovský je v rokovaniach pasívny a v situácii, keď nedostávajú výplaty a firma mieri do konkurzu, sa na neho nemôžu spoľahnúť. Nepozdáva sa im, že nemajú dostatok informácií o krachu ich zamestnávateľa.

Jankovský sa však bráni a upozorňuje, že zodpovednosť za informovanie zamestnancov nesie v prvom rade samotná firma. Zároveň pripomína, že aj on sám je aktuálne v rovnakej pozícii ako ostatní.

„Chápem ich zúfalstvo. Ja som rovnaký zamestnanec ako každý iný, som obyčajný skladník s robotníckym platom. Takisto som nedostal 14 percent z marcovej výplaty, ani celú aprílovú a májovú výplatu, takže nemám dôvod niečo zanedbávať, išiel by som predsa aj sám proti sebe,“ reaguje šéf odborov.

Decodom má na slovenskom trhu už takmer 30-ročnú tradíciu.image
Prečítajte si tiež:

Tvrdí, že po neúspešných rokovaniach s vedením z vlastnej iniciatívy nedávno kontaktoval správcu reštrukturalizácie, ako aj Inšpektorát práce, a informoval ich o nevyplácaní miezd zamestnancom. Zvažoval aj trestné oznámenie na polícii, no právnici ho upozornili, že po vyhlásení konkurzu – do ktorého firma už v tom čase smerovala – by bolo konanie tak či tak prerušené.

Zodpovednosť za vzniknutú situáciu podľa Jankovského nesú majitelia Decodomu (Vladimír Šrámek a Roman Gejdoš, pozn. red.), ktorí situáciu naťahovali a ľudí zavádzali. „Až 21. mája nám oznámili, že už 14. mája sa rozhodli nepokračovať. Takže sme boli opäť týždeň v nevedomosti,“ dodáva Jankovský.

Práve toto zahmlievanie zo strany manažmentu je podľa neho hlavným dôvodom, prečo ľudia doteraz nevideli svoje peniaze. „K financiám z garančného fondu sa nevieme dostať, kým firma nie je oficiálne v konkurze. Je to výlučne v rukách súdu,“ vysvetľoval odborár začiatkom tohto týždňa.

Dávka z garančného poistenia slúži ako štátna záchranná sieť. Vypláca ju Sociálna poisťovňa v prípadoch, keď firma skrachuje a nemá na výplaty. Podmienkou na jej spustenie je však oficiálny krach firmy na papieri.

Súd vydal kľúčové rozhodnutie

Sociálna poisťovňa aj ministerstvo práce pre Aktuality.sk potvrdili, že v piatok 22. mája prebehlo spoločné stretnutie s manažmentom Decodomu. Vedenie firmy na ňom jasne poučili o povinnosti nahlásiť platobnú neschopnosť.

Ešte v utorok 26. mája však Sociálna poisťovňa nemala informáciu o tom, že by bol návrh na súd skutočne podaný. Okresný súd Nitra vydal uznesenie, ktorým oficiálne zastavil reštrukturalizáciu a začal konkurzné konanie na majetok spoločnosti Decodom, až v stredu 27. mája 2026.

Keďže súd poslal topoľčiansku nábytkáreň do konkurzu, prekážka, o ktorej hovoril začiatkom tohto týždňa Jankovský, sa rozplynula a zamestnanci môžu konečne začať žiadať štát o vyplatenie peňazí z garančného fondu.

Rozhodnutie Okresného súdu Nitra o vyhlásení konkurzu spoločnosti Decodomimage
Rozhodnutie Okresného súdu Nitra o vyhlásení konkurzu spoločnosti Decodom
Zdroj: Okresný súd Nitra

Sociálna poisťovňa im dokáže spätne preplatiť maximálne tri nevyplatené mesiace, a to nasledovne:

  • vzhľadom na aktuálne stropy (platné do 30. júna 2026) je maximálna výška dávky 4 572 eur jednorazovo (čo predstavuje trikrát 1 524 eur),
  • ak dlh firmy voči zamestnancovi (vrátane odstupného) presiahne túto sumu, zvyšok si ľudia musia uplatniť ako pohľadávku priamo v konkurznom konaní.

Poisťovňa zamestnancom odporúča podať žiadosť o dávku do 60 dní od vzniku platobnej neschopnosti alebo ukončenia pracovného pomeru. Sociálna poisťovňa nám potvrdila, že Decodom chce ukončiť so zamestnancami pracovné pomery k 31. máju 2026.

Zamestnanci Sociálnej poisťovne poskytujú klientom poradenstvo a súčinnosť pri podávaní žiadosti o dávku z garančného poistenia. Podrobné informácie spolu s návodom, ako postupovať, sú dostupné aj na týchto odkazoch:

Nevyplácanie mzdy | Sociálna poisťovňa

Garančné poistenie | Sociálna poisťovňa

Pomoc sľubuje aj ministerstvo

Rezort práce pod vedením Erika Tomáša deklaruje, že je pripravený zamestnancom pomôcť podobne, ako to v minulosti urobil pri krachoch firiem Bukóza Holding, Eterna, ECCO či Samsung.

Zvláštnosťou však zostáva, že Decodom k dnešnému dňu oficiálne nenahlásil hromadné prepúšťanie.

„Úrady práce sú pri nahlásení hromadného prepúšťania nápomocné ako zamestnávateľom, tak aj ohrozeným zamestnancom prostredníctvom informačno-poradenských služieb,“ odkázalo tlačové oddelenie rezortu práce. Úrady v regióne sú pripravené spustiť informačné servisy a burzy práce priamo pre prepustených ľudí z Decodomu. Voľné pracovné miesta sú zároveň verejne dostupné aj na tomto portáli.