
Marta Šimečková si z účtu občianskeho združenia hradila aj osobné výdavky. Podľa obhajcu Matúša Harkabusa však nie je zlodejka. Odmieta, že by mala úmysel podvádzať a vyvracia tvrdenia niektorých politikov, že jeho klientka aktuálne čelí exekúciám.
Kauza okolo Marty Šimečkovej, jej občianskeho združenia Projekt Fórum a rodinných príslušníkov pokračuje. Aktuality.sk už informovali napríklad o falšovaní bankových výpisov či dvakrát vyúčtovanej faktúre.
Najnovšie sa obhajca Šimečkovej a bývalý prokurátor Matúš Harkabus vyjadril k téme exekúcií. Tie totiž politici vládneho Smeru-SD v súvislosti s matkou opozičného lídra Michala Šimečku (PS) skloňujú opakovane.
Za účtovné pochybenia sa chce zodpovedať
Harkabus odmieta, že by jeho klientka klamala. „Pani Šimečková vypovedala s maximálnou otvorenosťou a priznala aj veci, ktoré priznať nemusela, napríklad dôvod, pre ktorý platila výdavky za ňu pani Andrea Puková. Plne spolupracuje s vyšetrovateľom a, ako zdôraznila vo výpovedi, zodpovednosti sa nezbavuje,“ uvádza advokát.
Podľa jeho slov Šimečková ako štatutárka neziskovky zanedbala, respektíve úplne rezignovala na svoje povinnosti z účtovného hľadiska. „Je pripravená za to niesť zodpovednosť,“ dopĺňa obhajca. Zatiaľ však nechce odhadovať, ako a či vôbec bude rozdelená prípadná trestná zodpovednosť medzi jeho klientku a Andreu Pukovú.
Harkabus sa pýta: „Vylákala osobne Marta Šimečková dotáciu zo štátneho rozpočtu úmyselne tak, že bola viazaná na podmienky, ktoré OZ Projekt Fórum nespĺňalo? Použila Marta Šimečková úmyselne dotáciu na iný ako určený účel?“ Exprokurátor tvrdí, že verí klientke, že to tak nebolo.
Advokát k ročnému príjmu Šimečkovej
Advokát potvrdzuje, že Šimečková mala z občianskeho združenia príjem, ale nešlo o horibilné sumy. „Z toho, čo viem z výpisov účtov združenia vydaných bankou vyšetrovateľovi, šlo o sumu, za ktorú by iný človek nedrel na tak intelektuálne hodnotných projektoch. Definitívnu sumu zatiaľ nechcem identifikovať, aby som sa nedopustil nepresnosti,“ presviedča Harkabus.
Sumarizuje, že v účtovaní boli pochybenia – napríklad došlo viackrát k tomu, že z účtu združenia boli hradené aj osobné výdavky Marty Šimečkovej. Advokát tvrdí, že súčet príjmov Šimečkovej za päť rokov od 2018 do 2022, a to aj vrátane niektorých platieb, aké do výdajov občianskeho združenia patriť nemajú, je veľmi nízky. „Myslím, že to nebude viac ako v priemere 10 000 eur ročne,“ tvrdí obhajca.
Do úvahy však berie aj vklady do občianskeho združenia, ktoré financovala zo svojich osobných úverov. „Myslím, že nebudem ďaleko od pravdy, keď poviem, že ak by bola zamestnancom, v Projekte Fórum by pracovala za plus mínus minimálnu mzdu,“ presviedča Harkabus.
K exekúciám
Podľa jeho slov Šimečková nie je zlodejka. „Je človekom, pre ktorého peniaze nepredstavujú v živote kľúčovú hodnotu,“ hodnotí advokát vlastnú klientku. Harkabus poukazuje na to, že v posledných dňoch politici, ktorí majú sami problémy so zákonom, respektíve sa snažia zviditeľniť, šíria rôzne dezinformácie o exekúciách prebiehajúcich voči Šimečkovej.
„Tento týždeň som vyžiadal z Centrálneho registra exekúcií výpis k osobe pani Šimečkovej a výpis k občianskemu združeniu Projekt Fórum. Výsledok – voči pani Šimečkovej ako fyzickej osobe žiadna exekúcia v súčasnosti neprebieha, všetky exekvované záväzky boli pomerne dávno vyplatené, posledný začiatkom roku 2026,“ uvádza advokát.
K tzv. európskej exekúcii sa Harkabus vyjadril slovami: „Ide o projekt, realizovaný v rokoch 2010–2012, ktorý mal byť podľa zmluvy občianskym združením kofinancovaný päťdesiatimi percentami celkových nákladov a mal byť dokončený v priebehu dvoch rokov. To sa však združeniu v určenej dobe najmä pre problémy s kofinancovaním nepodarilo a združenie niektoré ustanovenia grantovej zmluvy v určenom čase nenaplnilo.“
Harkabus o exekúcii, ktorá sa nikdy nemala stať
Advokát uvádza, že Európska komisia neprijala záverečnú správu, a následne žiadala vrátiť celú sumu predfinancovania projektu. „Takto došlo k výkonu exekúcie. Chcem zdôrazniť, že mojím zámerom nie je tento problém zľahčovať, ani zľahčovať zodpovednosť pani Šimečkovej. K takejto exekúcii nikdy nemalo dôjsť,“ tvrdí Harkabus.
Slová, že jeho klientku „naháňa európsky prokurátor“ alebo že Projekt Fórum „ohrozuje eurofondy“ označil za lži. Advokát argumentuje slovami odpovede euroúradníkov na Šimečkovej list.
V rozsiahlom príspevku na sociálnej sieti uvádza tento citát: „Hoci si uvedomujeme výzvy, ktorým vaša organizácia čelí, a to tak v prevádzkovej, ako aj v reputačnej oblasti, Komisia je viazaná existujúcimi právnymi a procedurálnymi rámcami upravujúcimi realizáciu projektov financovaných z fondov EÚ. Nariadenie Rady v tomto prípade neumožňuje ďalšie preskúmanie rozhodnutia Agentúry.
Oceňujeme kultúrny a občiansky prínos organizácie Projekt Fórum vrátane vášho dlhodobého úsilia podporovať európsky dialóg prostredníctvom iniciatív, akou je napríklad Stredoeurópske fórum. Komisia zostáva odhodlaná podporovať kultúrnu výmenu a demokratickú angažovanosť v celej Európskej únii a odporúčame vám preskúmať budúce možnosti financovania v rámci programov Creative Europe – Kultúra a kreativita alebo Citizens, Equality, Rights and Values.“