Ambulancia, nájomný byt, kaviareň či bufet. Zo zaniknutého gymnázia sa má stať opäť živý priestor

obchodnyregister 2026.07.10.

Takmer storočie fungujúce Gymnázium Mateja Hrebendu v Hnúšti zatvorili pred tromi rokmi z dôvodu nedostatku žiakov. Kraj chcel najskôr prázdnu budovu predať, no teraz predstavil novú víziu.  

Banskobystrická župa v uplynulých mesiacoch hľadala nové využitie pre objekt v Hnúšti, v ktorom ešte nie tak dávno existovalo gymnázium. Jej vedenie zdôrazňuje, že o budúcnosti budovy rozhodovali participatívne, pričom od začiatku zapojili obyvateľov mesta – tí mali možnosť vyjadriť svoje predstavy a potreby.

Vlani v novembri sa uskutočnilo prvé verejné stretnutie, počas ktorého zaznelo množstvo podnetov na využitie priestorov – od voľnočasových aktivít pre deti a mládež, cez komunitné služby až po kultúrne, vzdelávacie či sociálne aktivity. Na základe toho, tiež rokovaní s potenciálnymi nájomcami, pripravil kraj novú víziu využitia budovy, ktorú predstavil na druhom verejnom stretnutí s Hnúšťanmi.

Hľadajú záujemcov

Predseda župy Ondrej Lunter zdôraznil, že o budúcnosti tohto objektu nechcú rozhodovať od stola. „Chceli sme poznať názory ľudí, ktorí v Hnúšti žijú a vytvoriť riešenie, ktoré bude dávať zmysel mestu aj kraju,“ hovorí. „Teší ma, že sa podarilo nájsť model, ktorý spája verejnoprospešné služby s ďalšími aktivitami a dáva tejto budove novú perspektívu. Naším cieľom je, aby opäť žila a slúžila domácim,“ povedal Lunter.

Veľkú časť priestorov by si podľa jeho slov chceli prenajať mestské inštitúcie – Centrum voľného času a základná umelecká škola. Potenciálnych záujemcov má aj telocvičňa a susediace komerčné kapacity. Zostávajúce miestnosti na svojich záujemcov ešte čakajú – vhodné môžu byť napríklad na zriadenie ambulancie. Priamo nad týmito priestormi sa nachádza aj bývalý byt riaditeľa, ktorý by mohol slúžiť ako ubytovanie pre lekára, prípadne nájomný byt.

V ďalších je možné prevádzkovať kaviareň či bufet – so sedením vo vstupnej hale a možnosťou letného posedenia pred objektom gymnázia. Potenciál má tiež priestor vedľa kotolne, cez dve podlažia, s vlastným prístupom z dvora.

Ak všetko pôjde podľa plánu, už v septembri by mohla byť sprístupnená vynovená telocvičňa. „Na druhom verejnom stretnutí sme dostali spätnú väzbu od občanov na návrh nového využitia. Postrehy sa pokúsime zapracovať do podkladov pre projektanta,“ uviedla vedúca oddelenia revitalizácií Hana Kasová.

Gymnázium Mateja Hrebendu v Hnúšti zaniklo v roku 2023.Foto:
Eva Štenclová, Pravda
Gymnázium Mateja Hrebendu v Hnúšti zaniklo v roku 2023.

„Teraz sme predstavili priestory vhodné pre ambulanciu a malé prevádzky s komerčným nájmom, pre ktoré budeme v najbližších mesiacoch hľadať záujemcov. Tieto malé prevádzky sú pre projekt dôležité, budú spĺňať „skladačku“ funkcií, ale tiež posilnia ekonomickú udržateľnosť projektu,“ doplnila.

Len menšie úpravy

Župa podčiarkla, že to nie je prvýkrát, čo do príprav svojich projektov zapája verejnosť. Rovnaký prístup zvolila aj vo Zvolene, kde v bývalej škole na sídlisku Sekier vzniká multifunkčné Osmička Centrum Lipovec. Aj tam formoval kraj výslednú podobu projektu na základe podnetov od miestnych obyvateľov a budúcich nájomníkov objektu.

Zvolenský projekt je už vo fáze realizácie, aktuálne tam prebiehajú rozsiahle stavebné práce. Vzhľadom na technický stav a nové funkčné využitie, ako aj požiadavky budúcich nájomcov, bolo potrebné budovu obnažiť až na nosný skelet.

Video

Boj za zachovanie gymnázia v Hnúšti (február 2019)

V prípade bývalého gymnázia v Hnúšti je podľa župy situácia výrazne priaznivejšia – budova je v dobrom technickom stave a jej nové využitie si vyžiada len menšie dispozičné úpravy. Na tieto práce vyčlenil Banskobystrický samosprávny kraj 200-tisíc eur.

© Autorské práva vyhradené

Témy:
Banskobystrický kraj
Hnúšťa

diskusia

zdielať

zdielať

tlačiť

odoberať

mReportér

Zdielajte článok

Ľutujeme

Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme neumožnili diskusiu

Obsah článku a skúsenosti s administráciou debát nám dávajú predpoklad, že aj na tomto mieste by pribúdali
prevažne príspevky, ktoré by boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi.

Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.