
Lietadlo s deportovanými z USA pristálo v Caracase len pár hodín pred otrasmi s magnitúdou 7,5. Časť pasažierov ubytovaných v La Guaire je dnes medzi nezvestnými.
Medzi nezvestnými po ničivom zemetrasení vo Venezuele sú aj desiatky ľudí, ktorých len niekoľko hodín pred prírodnou katastrofou deportovali zo Spojených štátov. S odvolaním sa na výpovede preživších o tom informovala agentúra AP.
- Deportačný let z Miami dorazil do Caracasu len hodiny pred zemetrasením.
- V lietadle bolo 146 Venezuelčanov, vrátane devätnástich žien a siedmich detí.
- Deportovaných ubytovali v hoteli v La Guaire, jednej z najviac zasiahnutých oblastí.
- Silné otrasy s magnitúdou 7,2 a 7,5 hotel zrútili a spôsobili chaos.
- Zemetrasenie vo Venezuele zabilo najmenej 1719 ľudí a tisíce zostávajú nezvestné.
Deportačný let z Miami pristál na medzinárodnom letisku v Caracase ešte v stredu, teda len krátko pred tým, ako krajinu zasiahli dva silné otrasy zeme.
Deportovaní v epicentre
Podľa údajov iniciatívy Human Rights First sa na palube lietadla nachádzalo 146 občanov Venezuely, medzi nimi 19 žien a sedem detí. Po prílete ich úrady odviezli do hotela v pobrežnom meste La Guaira, ktoré patrí medzi najviac zasiahnuté oblasti.
Jedna z preživších opísala, že v hoteli najprv absolvovali lekárske prehliadky a dostali doklady totožnosti. Úrady im podľa nej oznámili, že nasledujúci deň sa budú môcť vrátiť domov. Krátko po tomto oznámení však prišlo zemetrasenie s dvoma silnými otrasmi s magnitúdou 7,2 a 7,5.
Útek z trosiek
Päťdesiatosemročná Lisbeth Portillová uviedla, že zrútený hotel sa jej podarilo opustiť spolu s približne dvadsiatimi ďalšími deportovanými. Skupina sa následne pešo presúvala po zničených uliciach a snažila sa získať pomoc. Podľa jej slov prešli asi päť kilometrov a počas celej cesty sa nedokázali s nikým spojiť, keďže komunikačné siete nefungovali. O udalostiach hovorila v telefonickom rozhovore zo svojho domova v meste Maracaibo.
Portillová patrí medzi osoby, ktoré zasiahli hromadné deportácie zavedené administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa v rámci sprísnenej protiimigračnej politiky. Human Rights First zdokumentovala v máji celkovo 288 deportačných letov zo Spojených štátov do 38 krajín, medzi nimi napríklad Burkina Faso, Kambodža, Kamerun, Čile či Pobrežie Slonoviny. Dvanásť z týchto letov smerovalo do Venezuely.
Státisíce postihnutých
Zemetrasenie si vo Venezuele podľa doterajšej bilancie vyžiadalo najmenej 1719 mŕtvych. Geologický úrad Spojených štátov (USGS) odhaduje, že existuje 44-percentná pravdepodobnosť, že konečný počet obetí presiahne 10.000.
Zranenia utrpelo viac ako 5000 ľudí a desaťtisíce ďalších sú naďalej vedené ako nezvestné. Medzi nimi sú podľa výpovedí preživších aj viacerí z nedávno deportovaných Venezuelčanov, ktorí boli ubytovaní v hoteli v La Guaire.