
Francúzsky parlament dnes definitívne schválil zákon, ktorý za prísne stanovených podmienok umožní nevyliečiteľne chorým pacientom asistovanú samovraždu.
Za zákon hlasovalo 291 poslancov Národného zhromaždenia, proti ich bolo 241. Predseda Senátu Gérard Larcher a premiér Sébastien Lecornu už avizovali, že legislatívu postúpia Ústavnej rade, ktorá bude mať maximálne jeden mesiac na to, aby posúdila, či je v súlade s ústavou. Účinnosť nadobudne až po ukončení tohto posudzovania.
Zákon za prísnych podmienok umožní osobe, ktorá o to požiada, získať smrtiacu látku. Túto látku si môže osoba podať sama alebo, ak na to nie je fyzicky schopná, môže jej ju podať lekár alebo zdravotná sestra.
Prístup k nej bude obmedzený dospelým francúzskym občanom alebo ľuďom s trvalým pobytom, ktorí trpia vážnou a nevyliečiteľnou chorobou ohrozujúcou život v pokročilom alebo terminálnom štádiu, prežívajú neustále fyzické alebo psychické utrpenie súvisiace s týmto stavom a sú schopné prijať slobodné a informované rozhodnutie.
Témy:
asistovaná samovražda
Francúzsko
parlament
zákon
mReportér
Zdielajte článok
Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme neumožnili diskusiu
Obsah článku a skúsenosti s administráciou debát nám dávajú predpoklad, že aj na tomto mieste by pribúdali
prevažne príspevky, ktoré by boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi.
Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.
