Gašpar sa ostro vyhranil voči kumulácii mandátov (tzv. sedeniu na dvoch stoličkách). Sám chce pritom kandidovať za župana.
„Nič z toho, čo sa mi kladie za vinu, som nespáchal, hovorím to od prvého dňa. Budem sa obhajovať na súde v celej tejto veci osobne. Nemám s tým žiaden problém, pretože argumenty, ktoré máme, sú dostatočné. Už len stačí, aby nás konečne niekto počúval, pretože my tie argumenty predkladáme priebežne od roku 2020,“ povedal Gašpar v relácii V politike televízie JOJ 24. Podľa neho bol doteraz celý proces vedený zaujatými orgánmi. „Myslím, že preukážeme v dostatočnej miere, že toto všetko, čo tvrdili orgány činné v trestnom konaní, sa nestalo,“ skonštatoval podpredseda parlamentu. Dodal, že existuje veľa rozhodnutí, ktoré jednoznačne hovoria o tom, ako boli trestné konania v minulom období manipulované a vedené na politickú objednávku.
Tibor Gašpar je jedným z obvinených v kauze Očistec, súdny proces sa má na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici začať 11. mája. Prokurátor bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry podal ešte v decembri 2021 na ŠTS obžalobu pre celkovo 20 skutkov. V rámci kauzy Očistec sú obžalovaní okrem bývalého policajného prezidenta a terajšieho podpredsedu parlamentu aj bývalý riaditeľ národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško, bývalý šéf finančnej polície NAKA Bernard Slobodník, nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer, bývalý prezident finančnej správy František Imrecze a policajní funkcionári Milan Mihálik, Boris Trantalič a Marián Zetocha.
Tibor Gašpar odmietol ambíciu nahradiť Roberta Fica na čele Smeru. Svoje rozhodnutie odôvodnil vysokým pracovným nasadením a obetami v súkromí, ktoré táto funkcia vyžaduje. Vzhľadom na svoj vek (64) by radšej videl vo vedení mladších podpredsedov, ako sú napríklad Robert Kaliňák (tento rok 55), Juraj Blanár (v máji ide mať 60) či Richard Takáč (v máji ide mať 44). Zdôraznil však, že v strane mieni zotrvať, keďže sa stotožňuje s jej hodnotami.
Čítajte viac Gašpar obvinil Ódora z klamstva o migrantoch. Opozícia narazila na výbore
Gašpar tiež nevylúčil svoju kandidatúru na post nitrianskeho župana, čo zdôvodňuje najmä neukončenými rokovaniami so stranou Hlas o podpore ich kandidáta Branislava Becíka. Hoci Becíka považuje za kvalitného nominanta, podmienkou podpory Smeru je jasná dohoda na povolebnej spolupráci.
Gašpar sa zároveň ostro vyhranil voči kumulácii mandátov (tzv. sedeniu na dvoch stoličkách), pričom v tejto súvislosti kritizoval Jaroslava Bašku aj Milana Majerského. To, či by si v prípade úspechu vybral parlament alebo župu, nateraz označil za predčasnú otázku.
Čítajte viac Gašpar môže ísť proti Becíkovi. Smer a Hlas sa nevedia dohodnúť