Irán obvinil USA z hrubého porušenia dohody po útokoch v Hormuzskom prielive

obchodnyregister 2026.06.27.

Irán obvinil Spojené štáty z hrubého porušenia memoranda o ukončení vojny na Blízkom východe. Tvrdí že americké údery zasiahli jeho pobrežné zariadenia.  

Irán v sobotu obvinil Spojené štáty z hrubého porušenia memoranda o porozumení, ktorého cieľom je ukončenie vojny na Blízkom východe. Stalo sa tak po tom, čo americká armáda vykonala údery v islamskej republike v reakcii na útok na nákladnú loď v Hormuzskom prielive, píše TASR na základe správ agentúr AFP a Reuters.

  • Irán obvinil USA z porušenia mierového memoranda.
  • USA zaútočili na iránske sklady rakiet a radary.
  • Útok bol reakciou na iránsky úder na nákladnú loď.

„Tieto brutálne útoky, ktoré boli namierené proti iránskym pobrežným sledovacím zariadeniam, predstavujú hrubé porušenie“ memoranda o porozumení o ukončení vojny, uviedlo v sobotu vo vyhlásení iránske ministerstvo zahraničných vecí.

Iránska vlajka, ilustračné foto.image
Prečítajte si tiež:

Americká armáda predtým oznámila, že jej jednotky v piatok zaútočili na iránske sklady rakiet a dronov a pobrežné radary v reakcii na iránsky útok na nákladnú loď prechádzajúcu Hormuzským prielivom. Iránske Revolučné gardy neskôr uviedli, že v odvete zaútočili na americké ciele v oblasti Perzského zálivu a pohrozili, že pokiaľ sa to zopakuje, „odpoveď bude rozsiahlejšia než tentoraz“. Údery podľa iránskeho rezortu diplomacie porušili okrem memoranda aj Chartu OSN.