
Irán v noci na stredu odpálil z vlastného územia viacero balistických rakiet na americké sily. Útok prichádza po krátkej pauze v bojoch a amidl diplomacie.
Irán odpálil balistické rakety smerom na americké sily na Blízkom východe. Išlo o prvý výraznejší útok po krátkom období pokoja, počas ktorého sa sprostredkovatelia snažili obnoviť mierové rokovania medzi oboma stranami. Oznámila to americká armáda, informuje podľa správ portálu Axios a agentúr AP a AFP.
- Irán v noci na stredu odpálil balistické rakety na americké sily.
- Americké jednotky všetky odpálené iránske balistické rakety úspešne zneškodnili bez strát.
- Útok mieril na americkú vojenskú základňu v Jordánsku na Blízkom východe.
„Revolučné gardy odpálili z Iránu viacero balistických rakiet v rámci pokusu o prekvapivý útok na americké jednotky rozmiestnené na Blízkom východe. Všetky iránske rakety sa podarilo úspešne zneškodniť. Americké sily zostávajú v stave zvýšenej ostražitosti a vysokej pripravenosti,“ uviedlo Ústredné velenie armády USA (CENTCOM) na sociálnej sieti X.
Útok na základňu v Jordánsku
Podľa portálu Axios bola terčom útoku americká vojenská základňa v Jordánsku.
Išlo o prvý iránsky útok balistickými raketami na americkú základňu v regióne od piatka, keď prezident USA Donald Trump pozastavil americké údery proti Iránu, aby dal priestor diplomacii.
Rokovania medzi USA a Iránom
Trump v pondelok uviedol, že Spojené štáty vedú s Iránom veľmi intenzívne rokovania. Zároveň však varoval, že ak rozhovory zlyhajú, Washington sa vráti k „veľmi silnej vojenskej akcii“.
Irán odpálil rakety v čase, keď sa vo Washingtone stretli Trump a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Podľa Bieleho domu sa rokovania zamerali najmä na situáciu súvisiacu s Iránom a označil ich za pozitívne a produktívne.