
Prinášame vám ďalší diel blogu Kristíny Tormovej, ktorý pravidelne vychádza na weboch Najmama.sk a Aktuality.sk a nájdete ho u nás exkluzívne len ako užívateľ služby Aktuality Navyše.
Som späť. Píšem. V stredu mám narodeniny. Zase. Len čo si zvyknem na nové číslo svojho veku, mám zase narodeniny a zase musím odčitávať svoj rok narodenia od aktuálneho roku. Ovšem, ak si naň spomeniem, lebo aj ten sa stále mení. Málokedy som si istá svojim vekom. Chvalabohu, vek iných ľudí si pamätám lepšie, a tak mi pomáha, že môj manžel má narodeniny pol roka predo mnou, čiže je odo mňa o pol roka starší – takže to je moja pomôcka. Každopádne je to úplne najstarší chlap, akého som kedy mala. Každopádne, je to nielen najstarší a každým rokom starší chlap, ale aj najlepší. Ale nie to som chcela…
To sú také veci, ktoré si vedome uvedomujem, lebo moje narodeniny sú môj Silvester, a tak bilancujem prvého júla. Zvedomujem si pekná, vďačnosť si hýčkam, premietam si pekná z môjho štyridsiatehotretieho roka života. Kedysi bolo bilancovanie fackaním sa úzkosťou, ale zmenila som pohľad na vec – veď som už priveľká na to, aby som si ešte aj takto komplikovala život.
Vrátila som sa k písaniu mojich „SOM“ textov a som si vďačná. Prestala som s nimi, lebo som sa nemala ľahko. So svetom a následne aj sama so sebou a všetkým naokolo. Žiadna depresia, len smútok a také to “môžem vietečo”. Začala zo mňa kypieť frustrácia a nasratosť, ktoré sa pretavovali do počuteľne mľaskajúcej chuti ohovárať a neznášať ľudí naokolo. To som nikdy nemala (ak nerátam pár osôb, ktoré môžem spočítať na prstoch jednej ruky) a bolo mi s týmito pocitmi hrôzostrašne.
Fakt som sa zľakla! Začala som sa správať presne ako tí, čo mi tak vadia – tí, čo sú presvedčení, že sú viac ako ostatní… elitárski, lepší ľudia, väčší hrdinovia, lepší umelci, dokonalí rodičia… Skrátka také tie pocity nadradenosti prameniace z úplného pocitu bezmocnosti. Kedy vstúpiš do roly niekoho, kým síce nie si, ale naraz si strašne dôležitý a poučuješ a ironizuješ iné názory a hodnotíš ľudí. A potom už aj kamarátov, ktorých si neskôr uložíš do kategórie „bývalí kamaráti“. Lebo už nevieš čo so sebou, lebo si sám pred sebou snažíš zo zvyškov dobrého pocitu zo seba naškrabkať akýsi význam, sebahodnotu.. Úzkostný zmätok.
Ja som sa strašne bála, že tak začnem aj písať. Tieto pocity žrali moje pekno. Vravím si, že pokiaľ si ich ešte uvedomujem a viem o nich, nie som ešte úplne v kýbli. Snáď. A tak som sa musela stiahnuť, aby som si neliezla na nervy nejakými moralistickými kecmi – zo zúfalstva.