Labouristi majú nového lídra. Andy Burnham má v pondelok vystriedať premiéra Keira Starmera

obchodnyregister 2026.07.17.

Labouristi majú nového lídra Andyho Burnhama, ktorý už v pondelok vystrieda Keira Starmera na poste premiéra. Sľubuje zmenu kurzu a návrat nádeje.  

Britská Labouristická strana v piatok oficiálne potvrdila za svojho nového lídra Andyho Burnhama. Výsledok oznámila ministerka vnútra a predsedníčka výkonného výboru labouristov Shabana Mahmoodová. Burnham bol jediným kandidátom na tento post a v pondelok by mal nahradiť vo funkcii predsedu vlády Keira Starmera. TASR o tom informuje podľa správy stanice Sky News.

  • Britská Labouristická strana zvolila za nového lídra Andyho Burnhama.
  • Burnham má v pondelok nahradiť Keira Starmera vo funkcii premiéra.
  • Nový líder priznal sklamanie Britov z politikov a plánuje zmenu smerovania.
  • Burnham získal stovky nominácií od labouristických poslancov aj spriaznených odborov.
  • Víťazstvom v doplňujúcich voľbách v Makerfielde si zaistil poslanecký mandát.

Bývalý starosta Veľkého Manchesteru v prejave po svojom zvolení vyhlásil, že jeho cieľom je ľuďom „vrátiť nádej“. Povedal tiež, že súčasná generácia politikov, do ktorej patrí aj on, obyčajných Britov sklamala. Chce preto zmeniť politické smerovanie strany.

Burnhamov cieľ: Nádej

Na pôsobenie vo funkcii premiéra je Burnham podľa svojich slov pripravený. Uznanie vyslovil aj odchádzajúcemu premiérovi Starmerovi. „Keir opäť postavil Labouristickú stranu do pozície, v ktorej môže meniť životy ľudí,“ uviedol Burnham, ktorý na nový post získal 379 nominácií od labouristických poslancov a ďalších 23 od pridružených odborov a ďalších organizácií.

Starmer podal demisiu ako líder labouristov v júni po tom, čo jeho strana utrpela zdrvujúcu porážku v májových komunálnych voľbách, v ktorých stratila vyše 1 400 mandátov a prišla o kontrolu nad viacerými miestnymi samosprávami. Poslanci následne žiadali zmenu vedenia aj smerovania strany.

Známy hlavne v Manchestri

Burnham podľa agentúry AP o svojich politických prioritách zatiaľ prezradil len málo, pričom voliči mimo Manchestru ho takmer nepoznajú. Kandidovať na lídra labouristov mohol vďaka víťazstvu v doplňujúcich voľbách vo volebnom obvode Makerfield, ktorým si zabezpečil mandát v Dolnej snemovni britského parlamentu.