
Tisíce metrov štvorcových administratívnych priestorov ostávajú prázdne, zatiaľ čo inde štát platí za prenájmy. Kontrolóri NKÚ varujú, že bez kvalitných dát a centrálneho riadenia hrozí plytvanie verejnými financiami.
Takáč a Šutaj Eštok o kybernetickom útoku, ktorý zasiahol kataster
Kybernetický útok, ktorý zasiahol Úrad geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR bol najväčším v histórii Slovenska. Opozícia po útoku šírila poplašné správy. Vyhlásil to minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas).
Zdroj:
TASR
Štát spravuje desaťtisíce nehnuteľností, no stále nemá presný prehľad o tom, čo vlastní, v akom stave sa majetok nachádza ani akú má skutočnú hodnotu. Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR odhalila problém, ktorý štát stojí milióny eur. V evidencii sa nachádza viac ako 74 tisíc nehnuteľností budovy, byty, pozemky.
Údaje o týchto nehnuteľnostiach sú neúplné, roztrieštené a často neprepojené. Štát vlastne nevie, čo má a v akom stave sa tento nehnuteľný majetok nachádza. „Každý piaty štátny majetok evidovaný v centrálnom informačnom systéme nie je prepojený s katastrom nehnuteľností a pri viacerých budovách chýbajú dôležité údaje,“ upozorňuje podpredseda NKÚ Jaroslav Ivančo.
Chaos v systémoch
Znamená to, že len niečo vyše 80 % z tohto majetku je prepojených s údajmi v katastri. Slovenská republika 74 tisíc nehnuteľností eviduje prostredníctvom 681 správcov. Ide o 8 351 stavieb, 63 790 pozemkov a 2 093 bytov a nebytových priestorov.
Správa majetku je rozdelená aj medzi viacero informačných systémov, predovšetkým Centrálnu evidenciu majetku, Centrálny ekonomický systém či register energetických certifikátov budov. Tieto systémy však nie sú navzájom prepojené a nie všetky majú komplexné informácie o budovách.
V registri Centrálna evidencia sa síce dajú nájsť voľné priestory, ale chýbajú v nej informácie o technickom stave budov. “Systém síce umožňuje identifikovať voľné priestory, neobsahuje však informácie o technickom stave budov,“ vysvetľuje Ivančo. Bez týchto údajov nie je možné posúdiť, či sa dajú priestory použiť alebo koľko bude stáť ich oprava.
Najviac objektov má ministerstvo vnútra
Najviac objektov má pod kontrolou ministerstvo vnútra: 3 534. Ministerstvo práce ich má 1 029, ministerstvo zdravotníctva asi 870 a ministerstvo životného prostredia 819 objektov. Ostatné ministerstvá ich majú pod kontrolu dokopy dovedna viac ako 4 tisíc ďalších nehnuteľností.
Celkovo je z toho voľných približne 5,7 % administratívnych priestorov. Bez informácií o ich stave však ide len o číslo. Kontrola NKÚ zistila aj výrazné rozdiely medzi jednotlivými správcami nehnuteľností. Príkladom je Slovenská akadémia vied eviduje viac než 63 % voľných administratívnych plôch, zatiaľ čo rezort zdravotníctva takmer žiadne.
Predá, opraví a prenajme si
Štát môže budovu označiť aj za nadbytočnú, predať ju a po jej rekonštrukcii sa do nej vráti ako nájomník. Krátkodobý príjem z predaja sa zmení na dlhodobý nájom, čo zaťažuje verejné financie. Extrémnym príkladom podľa NKÚ SR je Štatistický úrad SR. Ten predal svoju budovu za 4,6 milióna eur, no následne zaplatil na nájomnom za dva roky viac, než bola jej predajná cena.
Základný problém podľa kontrolórov spočíva v tom, že správa majetku je rozdrobená medzi stovky správcov. Každý postupuje inak, pravidlá sa vykladajú rozdielne a chýba jednotná stratégia.„ Bez kvalitných dát, jasných kompetencií a funkčnej informačnej podpory nie je možné dosiahnuť očakávané úspory a efektívnosť,“ vysvetlil Ivančo. Príklad je Česko, kde funguje centralizovaný model riadenia majetku.
Systém a úplné dáta
Samotná centralizácia podľa štátnych kontrolórov problém nevyrieši. Potrebné sú kvalitné dáta a efektívne procesy. NKÚ odporúča vláde posilniť centrálne riadenie majetku, prepojiť informačné systémy a zabezpečiť úplnosť údajov. Dôležitým krokom má byť aj vytvorenie centrálnej analytickej platformy.
Ministerstvo financií už začalo pracovať na novom reportovacom module, ale podľa kontrolórov ide len o začiatok. Tento modul problém nevyrieši, ak budú vstupné dáta stále nekvalitné a neprepojené.
Témy:
NKÚ SR
Slovenská republika
centrálny systém
správa majetku
vláda SR
kataster nehnuteľností
mReportér
Zdielajte článok
Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme diskusiu zastavili
Prevládali v nej príspevky, ktoré boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi. Celú debatu sme
vymazali, autorom všetkých slušných príspevkov sa ospravedlňujeme.
Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.