
Svetový deň oznamovateľov patrí ľuďom, ktorí sa rozhodli upozorniť na nezákonné alebo neetické konanie vo svojom pracovnom prostredí. Jedným z nich je aj bývalá pracovníčka regionálneho úradu.
Mladá onkologická pacientka pred troma rokmi prehrala boj o život napriek tomu, že stav sa vyvíjal pomerne priaznivo: po liečbe v susednej Českej republike mala podstúpiť poslednú fázu liečby.
Bola hospitalizovaná na transplantačnom oddelení nemocnice v bratislavskej Petržalke na Antolskej ulici, kde strávila dva mesiace. Podľa jej matky tam však vládli doslova katastrofálne hygienické podmienky. Rozhodla sa, že to nenechá len tak a približne mesiac po dcérinom úmrtí napísala svoje podozrenia Slovenskej lekárskej komore, ktorá ho posunula Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Toto všetko sa udialo už pred troma rokmi, ale matka dodnes nedostala od regionálneho úradu odpovede na to, čo presne sa stalo. Upozornil na to Úrad na ochranu oznamovateľov, podľa ktorého má prípad ďalšie nezvyčajné pozadie.
Závažné pochybenia
Úrad totiž kontaktovala bývalá zamestnankyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave Miroslava Gál, ktorá práve tento prípad riešila. Počas kontroly totiž zistila porušenia hygienicko-epidemiologického režimu na oddelení, kde bola pacientka hospitalizovaná. Stery, ktoré v nemocnici na patógeny spravili, boli totiž pozitívne.
Bývalá zamestnankyňa Gál tvrdí, že prítomnosť nebezpečných patogénov, ktoré počas kontroly zistila, neboli riadne zdokumentované.
„Na kontrole sme boli v marci 2023 a Úradu na ochranu oznamovateľov som to oznámila v máji,“ opísala časové súvislosti kauzy. Napokon sa z nej stala oficiálna whistleblowerka.