
Bolo to bez diskusie, sťažujú sa samospráva aj odborná verejnosť. Rečiam o šetrení neveria, pýtajú sa, čo bude s doterajším sídlom Lesníckeho a drevárskeho múzea.
ZVOLEN: „Múzeum si nedáme,“ skandovalo niekoľko desiatok ľudí, ktorí pred Lesníckym a drevárskym múzeom vo Zvolene protestovali v pondelok popoludní proti sťahovaniu jeho expozícií do Svätého Antona. Dve stále výstavy s názvami Drevo vždy živé a Hlas lesa, ktoré tvoria základ múzea, totiž podľa plánu ministerstva pôdohospodárstva pod Richardom Takáčom (Smer) a Lesov SR majú čoskoro skončiť v barokovej sýpke v susedstve svätoantonského kaštieľa.
Iniciatíva Zachráňme múzeum: Žiadnu koncepciu sme nevideli
Lesy SR argumentujú novým konceptom prezentácie lesníctva. Vo Svätom Antone má vzniknúť „návštevnícky komplex prepájajúci lesníctvo, poľovníctvo, rybárstvo, včelárstvo, ochranu prírody a históriu krajiny pod jednou strechou”. Medzi dôvodmi má byť konsolidácia, ktorej súčasťou má byť aj koniec lesníckeho múzea v jeho súčasných priestoroch v centre Zvolena.
„Lesy SR stále argumentujú novou koncepciou, my sme ju však nevideli, nevieme, kto na nej pracoval. Nepoznáme autorov ani samotnú koncepciu,” povedala pre Aktuality.sk Tatiana Figurová, niekdajšia historička zvolenského múzea a dnes členka občianskej iniciatívy Zachráňme múzeum.
Práve iniciatíva zorganizovala pondelkový protest pred sídlom múzea, práve tento týždeň majú totiž štátni lesníci začať so sťahovaním časti zbierok do Svätého Antona.
Historička pripomenula, že nejde len o dve stále výstavy. V zbierkach múzea je 54-tisíc zbierkových predmetov, mnohé z histórie regiónu od praveku až po nedávnu minulosť, ktorých osud je zatiaľ nejasný. Jedna z expozícií je venovaná knižnici šľachtickej rodiny Ostrolúckych a ich vzťahu k Ľudovítovi Štúrovi.
„Nemáme odpovede na otázky, čo sa s ňou stane, ani čo bude so zamestnancami,” povedala Figurová. Tých po nedávnej vlne konsolidácie zostalo osem z trinástich.
Na mieste protestu mohli účastníci alebo okoloidúci podpísať výzvu adresovanú ministerstvu pôdohospodárstva a Lesom SR „Nezačnite s vysťahovaním!”. Titulkom netradične odkazuje na heslo, ktoré v minulosti odštartovalo Slovenské národné povstanie.
V plánovanom sťahovaní časti expozícií vidia autori a signatári ohrozenie inštitucionálnej integrity múzea, jeho destabilizáciu a hrozbu budúceho rušenia.
(Článok pokračuje pod fotografiou)
Podpisovanie výzvy Nezačnite so sťahovaním! za zachovanie Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene.
Zdroj: Iva Zigová / Aktuality.sk
Múzeu vo Svätom Antone pošlú 450-tisíc ročne
„Keď sme tu, nemalo by byť nič definitívne,” povedal primátor Zvolena Vladimír Maňka (nezávislý, no s podporou viacerých strán), ktorý pred časom písal ministrovi Takáčovi aj premiérovi Robertovi Ficovi (obaja Smer). Aj Maňka bol v minulosti členom Smeru, neskôr však zo strany odišiel a dnes je nestraníkom. Od Richarda Takáča má vraj prísľub, že sa s ním tento týždeň opäť stretne, aby tému múzea prebrali.