Nešťastný záver výletu v Česku: bratislavskí gymnazisti po silnej nevoľnosti skončili v nemocnici

obchodnyregister 2026.06.18.

Študentov na výlete v okrese Český Krumlov postihla nepríjemná situácia. Skupinu zasiahli silné zažívacie problémy, až deväť z nich skončilo v nemocnici.  

Českí záchranári zasahovali vo štvrtok krátko po polnoci pri kurióznom prípade. V hoteli v obci Přední Výtoň v okrese Český Krumlov nocovali v rámci exkurzie 52 gymnazistov z Bratislavy. U všetkých sa vyskytli silné zažívacie problémy, až deväť z nich skončilo v nemocnici. Príčinu problémov skúmajú hygienici, informuje portál novinky.cz.

„U niekoľkých detí vo veku pätnásť rokov sa objavili výrazné tráviace ťažkosti, najmä nevoľnosť, bolesti brucha, zvracanie a hnačka,“ informoval hovorca juhočeskej záchrannej zdravotnej služby Vojtěch Míra. V hoteli zasahovali až tri posádky, a to z Frymburka, Vyššího Brodu a Plané u Českých Budějovic.

„Zdravotníci prevzali do starostlivosti celkovo deväť detských pacientov, u ktorých pretrvávali bolesti brucha a zvracanie,” ozrejmil hovorca. Záchranári deťom podali infúzie a lieky proti zvracaniu a nevoľnosti. Všetci z nich boli pri vedomí, previezli ich do okolitých nemocníc.

Príčina problémov zatiaľ nie je jasná. Isté však je, že problémom nebola pitná voda. Riaditeľka oddelenia hygieny detí a mládeže Krajského hygienického úradu v Českých Budějoviciach Marie Nosková pre Novinky uviedla, že hygiena všetko preveruje priamo na mieste. Exkurzia mala študentom končiť v piatok.