Náčelníka Generálneho štábu Zmeka vystrieda na čele armády po ôsmich rokov modrý generál.
Lorinc pre Pravdu hovorí:
- čo vníma ako svoju hlavnú výzvu na poste NGŠ,
- ktoré projekty považuje za zásadné,
- v čom sa chce inšpirovať od Zmeka,
- aké kroky plánuje, aby sa zlepšili podmienky pre vojakov.
Čítajte viac Armádu bude viesť modrý generál. Ako hodnotia Kaliňákov výber odborníci?
Aké hlavné výzvy očakávate vo funkcii náčelníka Generálneho štábu?
Hlavnou výzvou, stojacou pred ozbrojenými silami je implementácia prebiehajúcich modernizačných projektov, najmä vo svetle aktuálnej bezpečnostnej situácie. Po dlhých desaťročiach stagnácie sa výzbroj a výbava vojakov posúva správnym smerom. Medzi zásadné však považujem už rozbehnuté projekty týkajúce sa protivzdušnej obrany, vrátane obrany proti dronom, nasadenia lietadiel F-16, výbavy jednotlivca, ako aj celkové prezbrojenie jednotiek pozemných síl a bojového zabezpečenia, vrátane implementácie moderných technológií. V neposlednom rade je to aj otázka operačnej pripravenosti ozbrojených síl ako celku, kde zásadnú rolu hrá personál, jeho vycvičenosť a vybavenosť, ale najmä jeho dostatok.
V čom sa chcete inšpirovať svojím predchodcom, generálom Danielom Zmekom, počas výkonu novej funkcie?
Vzhľadom na dlhodobú spoluprácu s generálom Zmekom, kde som patril k jeho najužšiemu tímu je kontinuita absolútne esenciálna a zároveň všetko čo počas svojho mandátu dosiahol a kam posunul ozbrojené sily je inšpiráciou nie len pre mňa.
Minister obrany o vás uviedol, že v centre vašej pozornosti je vojak. Aké konkrétne kroky plánujete na zlepšenie podmienok služby vojakov a aké sú vaše ambície v oblasti modernizácie ozbrojených síl?
Ako som už uviedol, výzbroj a výbava vojakov patrí k prioritným modernizačným projektom už teraz. Toto spolu s otázkami implementácie nových zbraňových systémov protivzdušnej obrany, ale aj pozemných síl je spolu s dostatkom personálu a operačnou pripravenosťou absolútnou prioritou, tak aby sme dokázali splniť zákonom stanovené úlohy a garantovať tak bezpečnosť našej vlasti a jej občanov samostatne ako aj v aliančnom prostredí. Dôležité je pokračovať v zlepšovaní motivácie pre zvýšenie regrutácie do ozbrojených síl, aj vzhľadom k tomu že nám stále chýba doplniť na tabuľky počtov ešte viac ako 4000 vojakov.