
Skutok sa v tomto prípade stal, ale potrestaný nebol nikto.
Na prelome rokov 2008 a 2009 prepukla kauza predaja emisných povoleniek.
Nominant šéfa SNS Ján Slotu minister životného prostredia Ján Chrbet a jeho neoficiálny poradca Norbert Havalec podľa vyšetrovania zariadili, aby sa emisné povolenky predávali cez schránkovú firmu Interblue.
Tá ich vzápätí predal konečnému kupcovi a zarobila asi 50 miliónov eur.
O transakcii s obdivom rozprával aj bývalý minister Ján Počiatek, ktorého si v tajnosti nahral niekdajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka.
A ako reagoval premiér Robert Fico?
V roku 2009 sa tváril, že by bolo bolestivé zmluvu vypovedať, pretože by vraj bolo treba „nájsť“ asi 66 miliónov eur.
Vyšetrovanie kauzy v roku 2014 „zamietli pod koberec“.
Kauza ožila v roku 2022, keď nebol pri moci Smer.
No po Ficovom návrate k moci a úprave trestných kódexov sa prípad Interblue definitívne uzavrel, pretože zmiernením trestov za korupciu získal status „premlčaný“.