Politická diskusia sa presúva z vecných tém k vzájomnému obviňovaniu, aj v relácii STVR O 5 minút 12.
Mimoriadne schôdze iniciované opozíciou sa opakovane nepodarí otvoriť, čo vyvoláva otázky o funkčnosti parlamentu. To bolo prvou témou relácie O 5 minút 12 kde tentoraz diskutovali poslanci koalície Ján Mažgút (Smer) a Michal Bartek (Hlas) a z opozície Zuzana Mesterová (PS) a Marián Viskupič (SaS). Moderátor Marek Hudiak hneď v úvode otvoril tému a obrátil sa na zástupcov opozície: „Sme svedkami situácie, keď sa parlament nedokáže ani len zísť. Kto za to nesie zodpovednosť? Ak zvolávate schôdzu, mali by ste vedieť zabezpečiť aj účasť vlastných poslancov.“ Mesterová tvrdí, že je to kvôli tomu, že nie vždy vedia o tom dostatočne vopred, ale koaliční poslanci si prispôsobujú hlasovanie. Tento argument podľa Mažgúta neobstojí, ak sa zvoláva mimoriadna schôdza pre odvolávanie ministrov, vie s o tom vopred.
Odvolávanie ministrov v parlamente
Rokovanie parlamentu, to sú v poslednom období ostré spory medzi koalíciou a opozíciou. Dominantnou témou sa stali pokusy o odvolávanie viacerých ministrov, ktoré však opakovane narážajú na problém – mimoriadne schôdze sa nedarí ani otvoriť. Moderátor relácie O 5 minút 12 uviedol, že ide o odvolávanie ministra životného prostredia Tomáša Tarabu kvôli zonácii Tatier, ministra obrany Roberta Kaliňáka za nedostatky pri stavbe nemonice v Prešove a ministra školstva Tomáša Druckera za problémy s e-prihláškami. „Koalícia hovorí o politickom folklóre, ja hovorím o politickej zbabelosti“, povedal Viskupič, keď uviedol, že ministri by mali prísť do parlamentu tieto témy vysvetliť, stačí aj rozprava na 12 hodín. Vyjadril sa aj k tomu, že v prešovskej nemocnici môžu byť problémy aj v utajených podzemných podlažiach. Podľa prepočtov ide zhruba o 700 miliónov eur za nemocnicu, za zonáciu asi 500 miliónov z eurofondov, pričom moderátor spomenul aj kauzu okolo Druckera, o dotácii 10 miliónov eur za výskum k ukladaniu radioaktívneho odpadu. Bartek potvrdil, že stoja za svojimi i koaličnými ministrami, ide podľa neho len o naťahovanie času opozíciou.
Ak Gašpar, tak Dubéci
Podľa opozície mal Tibor Gašpar z pozície podpredsedu NR SR odísť sám a vyriešiť kauzu Očistec, v ktorej je obžalovaný. Pojednávanie je v pondelok, rokovanie parlamentu je zrušené, napriek tomu, že na programe veľa bodov. Koalícia totiž nechce nechať v pondelok viesť rokovanie opozičnému podpredsedovi NR SR Dubécimu. Témou diskusie bolo samotné pojednávanie Tibora Gašpara, opozícia totiž kritizuje novelu trestného zákona, ktorá môže znížiť sadzby za trestné činy. Téma Tibora Gašpara sa v diskusii stala symbolom širšieho konfliktu medzi koalíciou a opozíciou.
Mažgút sa však vrátil k téme nemocnice v Prešove, keď opravil moderátora, že vysúťažená cena je aktuálne niekde na úrovni 540 miliónov. „Tak neviem, prečo aj vy hovoríte o nejakých 700 miliónoch, ” dodal. Moderátor to uzavrel s tým, že na tejto téme sa zhodli v minulej diskusnej relácii s ministrom Robertom Kaliňákom, že ide o sumu 700 miliónov s vybavením. Opozícii obaja koaliční poslanci vytkli podvody mamy lídra PS Šimečku. A tvrdia, že opozícia je “posadnutá Tiborom Gašparom“. Venovali sa aj starším kauzám, ako bola kauza Dubéciho, alebo generála Lučanského. Na čo reagovala Mesterová, že sú to už „kauzy“ , ktoré už boli dávno vysvetlené.
Ekonomika ide bokom
Viskupič sa vrátil ku ekonomike s rým, že sa jej treba venovať. Kritizoval prorastové opatrenia. Za neporiadok vo financiách zaútočil na neho Michal Bartek, kedže za minulej vlády ich vraj mohol riešiť práve Viskupič. Obe strany síce hovorili o potrebe riešiť situáciu občanov, no situáciu vnímajú inak. „Nezabúdame v tomto konflikte na ekonomiku a reálne problémy ľudí?“ pýtal sa Viskupič. Už to nie sú prorastové opatrenia, ale stabilizačné, tvrdí opozícia. „Ľudia očakávajú konkrétne opatrenia, nie politické divadlo,“ dodáva Viskupič. Bartek sa v odpovedi venoval jednotlivostiam, napríklad zmenám k prestávke na obed. Koalícia tvrdí, že problémy sú v ekonomike aj kvôli tomu, že Slovensko je otvorenou ekonomikou. S tým súhlasil aj poslanec za SaS. Dodal však, že problémom je i vnútorná politika, a to zvýšenie daní a odvodov, preto treba slovenskej ekonomike pomôcť. Ale nie tak, že „nič okamžite, ešte aj to nič, nula, ste odložili na september“…dodal Viskupič. Mesterová tiež uviedla, že by sa mala zdaniť aj rafinéria Slovnaft, kvôli zlej ekonomickej situácii. V celej diskusii však nezaznel termín zmeny, resp. zrušenia transakčnej dane. Podľa Mažgúta je dôvodom, že chýbajú ekonomické opatrenia s vplyvom na štátny rozpočet to, že budúcoročný rozpočet je viac menej hotový. Bartek dodal, že sa nepozerajú na ľudí „cez excel ako SaS a PS“.