
Napätá situácia a personálne zmeny vo verejnoprávnom telerozhlase sa už prelievajú aj priamo do živého vysielania.
Roztrasená situácia v Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) naďalej eskaluje a zďaleka neostáva len za zatvorenými dverami kancelárií manažmentu. Dusivá atmosféra, ktorú sprevádza hromadné prepúšťanie dlhoročných zamestnancov, najnovšie rezonovala priamo v rozhlasovom éteri.
Postaral sa o to moderátor Marek Lupták, ktorý sa rozhodol nemlčať a naplno využil priestor živého vysielania.
Nie je to pritom prvýkrát, čo v éteri Rádia Devín odznela otvorená kritika. Peter Markovský oznámil svoj koniec v STVR tiež vo vysielaní Rádia Devín. Hudobný redaktor v poslednej relácii ostro vystúpil proti pomerom v telerozhlase a jeho vedeniu.
Paradox „nadbytočnosti”
K incidentu došlo počas dnešného živého vysielania relácie Hosť naladený na Devín. V štúdiu s moderátorom diskutovali: Dária Fojtíková Fehérová, riaditeľka Divadelného ústavu a zároveň riaditeľka festivalu Nová dráma, spoločne s dramaturgičkou Štúdia 12 Annou Šoltýsovou.
Hoci ústrednou témou diskusie bol aj divadelný festival Nová dráma, moderátor plynule premostil k pálčivej téme. Lupták využil prítomnosť hostiek na to, aby obrátil pozornosť na osud svojej bývalej kolegyne Zuzany Golianovej, ktorá ešte donedávna pracovala pre STVR.
Moderátor vo svojom vstupe nešetril iróniou, keď poukázal na paradoxné konanie vedenia telerozhlasu, že bola pre inštitúciu „nadbytočná”.
Ako však Lupták trefne poznamenal, kým pre verejnoprávny rozhlas už miesto nemala, pre prestížny divadelný festival je zjavne nenahraditeľná.