
Maďarská polícia ďalej zadržiava vodiča poľského autobusu po tragickej nehode na diaľnici M3. Varšava už vyslala zdravotníkov na pomoc zraneným.
Polícia naďalej zadržiava jedného z vodičov poľského autobusu, ktorý v noci na nedeľu havaroval na maďarskej diaľnici M3. Maďarské úrady vypočuli oboch vodičov, pričom druhého po vypočutí bez obvinenia prepustili. TASR sa odvoláva na pondelkovú správu agentúry PAP.
Námestník poľského ministra zahraničných vecí Wojciech Zajaczkowski uviedol, že zatiaľ je predčasné hovoriť o možných obvineniach alebo presnej príčine nehody. „Túto skutočnosť musí najskôr objasniť maďarská polícia, potom budú zistenia postúpené našim orgánom a automaticky zverejnené,“ povedal. Doplnil, že miestna polícia považovala zadržanie vodiča, ktorý autobus šoféroval, za nevyhnutné vzhľadom na predbežné okolnosti incidentu.
Poľsko poskytne pomoc zraneným
Polícia už v nedeľu krátko po nehode informovala, že vodiča zadržala a podľa predbežných zistení počas jazdy pravdepodobne zaspal.
Varšava vyslala do Maďarska vládnym lietadlom zdravotníkov a diplomatov, ktorí majú pomôcť s repatriáciou zranených. V závislosti od zdravotného stavu pacientov ich bude možné prepraviť vládnym lietadlom Boeing, vojenským lietadlom CASA umiestneným v Krakove alebo dvoma lietadlami Poľskej leteckej záchrannej služby. V prípade potreby sú pripravené aj pozemné sanitky, ktoré by zranených previezli cez Slovensko.
Pripravenosť nemocníc
Dve varšavské nemocnice a viaceré nemocnice na juhu Poľska sú pripravené pacientov prijať. Po návrate by mali byť zranení umiestnení v nemocniciach v blízkosti svojich domovov v juhovýchodnom Podkarpatskom vojvodstve alebo v špecializovaných centrách vo Varšave.
K tragédii došlo v noci na nedeľu na diaľnici M3 pri meste Mezőkeresztes na severovýchode Maďarska. Autobus viezol poľských pútnikov vracajúcich sa z Bosny a Hercegoviny, pričom väčšina z nich pochádzala z Podkarpatského vojvodstva. Dvanásť ľudí pri nehode zahynulo, identifikácia obetí stále pokračuje. Desať cestujúcich zostáva vo veľmi vážnom stave, ďalších 37 utrpelo ľahšie zranenia.