R2 v ochrannom pásme kúpeľov? Mesto Sliač pôjde do žaloby spolu s aktivistami

obchodnyregister 2026.06.18.

Poslanci urobili prvý krok.  

SLIAČ/ZVOLEN: Poslanci v Sliači prijali počas štvrtkového (18. 6.) zasadnutia mestského zastupiteľstva uznesenie, ktorým schvaľujú spoločný postup s občianskym združením Obyvatelia pre Sliač pri téme obchvatu Zvolena. Združenie a mesto nesúhlasia s trasovaním rýchlostnej cesty R2 v blízkosti kúpeľov, konkrétne v ochrannom pásme II. stupňa prírodných liečivých zdrojov v Sliači a v Kováčovej.

V júni nadobudlo právoplatnosť záverečné stanovisko z posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), ktoré ako najvhodnejší vybralo práve variant cez ochranné pásmo. Právoplatné je aj rozhodnutie ministra Tomáša Tarabu (nom. SNS), ktorým v podstate zmietol zo stola rozklady podané aktivistami a kúpeľným mestom.

Občianske združenie sa teraz spolu s mestom obráti na súd so správnou žalobou, ktorou chcú žiadať o preskúmanie rozhodnutia ministra Tarabu.

R2 je pre minerálne vody rizikom, tvrdia

Sliačski poslanci odsúhlasili aj finančné podieľanie sa na nákladoch v súvislosti so žalobou, a to sumou 5-tisíc eur. Spoločným postupom chcú ušetriť na právnych službách aj správnych poplatkoch.

Poslanci schválili tiež memorandum o porozumení a spolupráci medzi mestom a občianskym združením.

„Považujeme za odborné pochybenie, ak sa v roku 2026 schvaľuje trasovanie, ktoré bolo v roku 2008 vedecky označené za rizikové, bez toho, aby bol predložený dôkaz o zmene geologických pomerov. Technológie, ktoré máme k dispozícii, nedokážu so 100-percentnou istotou garantovať ochranu podzemných ciest minerálnych vôd pri takomto masívnom zásahu,“ píše sa o možnej výstavbe R2 v blízkosti kúpeľov v memorande.

Monitoring konkrétnych zásahov, ktorým miestnych upokojuje envirorezort pod vedením Tomáša Tarabu, nepovažujú za dostatočnú garanciu. Riziko ohrozenia prírodných zdrojov v susedstve kúpeľov Sliač a Kováčová podľa aktivistov aj mestských poslancov trvá.

Zvolen alebo Sliač?

Zvolenčania naopak vítajú, že obchvat na základe záverečného stanoviska EIA z tohto roka nepovedie cez ich mesto, pričom ešte v roku 2023 správa o hodnotení odporúčala práve mestský variant. Obyvatelia druhého najväčšieho mesta Banskobystrického kraja dúfajú, že výstavbou obchvatu sa zbavia dopravnej záťaže a súčasných kolón na Lučeneckej ceste vo frekventovaných denných hodinách. Pre zvyšok Slovenska je tento úsek R2 jednou z chýbajúcich častí južného spojenia západného Slovenska s východným.

Primátorka Sliača Ľubica Balgová (nezávislá) už skôr v súvislosti so zmenou trasovania pre Aktuality.sk povedala, že „nie je fér pomáhať jednému mestu na úkor druhého, teda Zvolenu na úkor Sliača“.

Predseda občianskeho združenia Obyvatelia pre Sliač zase tvrdí, že v spore o trasu obchvatu nejde o konflikt dvoch stredoslovenských miest, ale o tému dôležitú pre celé Slovensko. „To nie je o tom, že my chceme blokovať obchvat Zvolena, bojkotovať ho, ako sa to často zjednodušuje, ale o to, že chceme chrániť prírodné bohatstvo a minerálne vody, ktoré sú tu pre všetkých. Je to celospoločenská téma,“ tvrdí Bohumír Tarnoci.

Aktuality.sk sa téme venovali podrobnejšie tu:

Zvolenčania chcú trasu mimo Zvolena, v Sliači sa zase po finálnom výbere variantu v blízkosti kúpeľov obávajú o tamojšie liečivé vody. Minister Tomáš Taraba podpísal definitívne rozhodnutie v máji.image
Prečítajte si tiež: