
Poslanci urobili prvý krok.
SLIAČ/ZVOLEN: Poslanci v Sliači prijali počas štvrtkového (18. 6.) zasadnutia mestského zastupiteľstva uznesenie, ktorým schvaľujú spoločný postup s občianskym združením Obyvatelia pre Sliač pri téme obchvatu Zvolena. Združenie a mesto nesúhlasia s trasovaním rýchlostnej cesty R2 v blízkosti kúpeľov, konkrétne v ochrannom pásme II. stupňa prírodných liečivých zdrojov v Sliači a v Kováčovej.
V júni nadobudlo právoplatnosť záverečné stanovisko z posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), ktoré ako najvhodnejší vybralo práve variant cez ochranné pásmo. Právoplatné je aj rozhodnutie ministra Tomáša Tarabu (nom. SNS), ktorým v podstate zmietol zo stola rozklady podané aktivistami a kúpeľným mestom.
Občianske združenie sa teraz spolu s mestom obráti na súd so správnou žalobou, ktorou chcú žiadať o preskúmanie rozhodnutia ministra Tarabu.
R2 je pre minerálne vody rizikom, tvrdia
Sliačski poslanci odsúhlasili aj finančné podieľanie sa na nákladoch v súvislosti so žalobou, a to sumou 5-tisíc eur. Spoločným postupom chcú ušetriť na právnych službách aj správnych poplatkoch.