
Slovensku nehrozia sankcie za nedosiahnutie niektorých míľnikov z plánu obnovy, no pravdepodobne príde o menšiu časť financií. V diskusnej relácii Politika 24 televízie Joj 24 to uviedol podpredseda vlády a minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) s tým, že pri plnení cieľov v doprave chýbalo krajine len jedno percento.
Slovensko nebude sankcionované za nedosiahnutie niektorých míľnikov z plánu obnovy. Pravdepodobne príde o časť peňazí, pretože nedokázalo naplniť niektoré ukazovatele v čerpaní. V nedeľnej diskusnej relácii Politika 24 televízie Joj 24 to uviedol minister školstva poverený výkonom funkcie podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku Tomáš Drucker (Hlas-SD).
- Slovensko nesplnilo niektoré míľniky plánu obnovy, sankcie však nehrozia.
- Slovensko príde len o malú časť miliardových prostriedkov z plánu obnovy.
- Vláda presúva prípravu nového jadrového zdroja priamo pod úrad premiéra.
- Ministerstvo školstva chce zaviesť platový automat, aby stabilizovalo učiteľské platy.
Tomáš Drucker: Slovensko príde len o veľmi malé peniaze
„V oblasti dopravy sme nenaplnili ukazovateľ na 95 percent, ale na 94 percent,“ poznamenal Drucker. Slovensko podľa neho príde o „veľmi malé peniaze“. „Možno prídeme o nejaké peniaze, ale v ponímaní toho, že sa tu bavíme o miliardách eur, ktoré Slovensko mohlo získať, aby zlepšilo svoju krajinu a život občanom, to sme všetko naplnili,“ skonštatoval. Podpredseda vlády tiež tvrdí, že veľké reformy a investície z plánu obnovy dokázala SR zvládnuť.
„Myslím, že sa ukazuje, že práve úrad podpredsedu vlády aj v pláne obnovy historicky dokázal niečo, čo sa nepodarilo za 20 rokov na Slovensku,“ reagoval Drucker na otázku, či úrad podpredsedu vlády pre pán obnovy po ukončení plánu obnovy vláda zruší.
Minister sa tiež vyjadril k tvorbe rozpočtu. Hlas-SD sa zúčastnil na prvých rokovaniach na ministerstve financií, kde bol oboznámený s aktuálnou situáciou, priblížil Drucker. Mieni, že peniaze musia ísť policajtom, školstvu, pacientom a sociálnemu štandardu. „Toto nie je len prioritou strany Hlas, táto vláda je sociálnodemokratická. Myslím, že na tom máme absolútnu zhodu medzi minimálne stranami Hlas-SD a Smer-SD, že sociálna oblasť a politika života ľudí nemôže pykať za chyby politikov,“ povedal.
Nový jadrový zdroj a vytvorenie vzdelávacieho centra
Zároveň v relácii poukázal na nový jadrový zdroj, ktorý je prioritou tejto vlády. Je podľa Druckera dôležitý preto, aby bolo Slovensko sebestačné a malo pod kontrolou vysoké ceny energií. Táto téma prešla spod rezortu hospodárstva na úrad vlády, pretože ide o významnú tému, ktorú je lepšie riadiť z pozície premiéra, vysvetlil Drucker.
Priblížil tiež, že spolu s ministerstvom hospodárstva komunikujú s univerzitami. Chcú, aby sa Slovensko stalo jedným z centier vzdelávania v oblasti jadrovej energetiky, fyziky a medicíny.
Ministerstvo školstva plánuje tiež v októbri na vládu priniesť platový automat pre učiteľov. Drucker považuje za nedôstojné, ak musia učitelia každú chvíľu „žobrať o platy“. „Ak chceme mať úspešnú spoločnosť, bohatých ľudí, úspešných, prosperujúcich, ktorí tiež nie sú odkázaní na to, čo im každú chvíľku štát dá, musíme investovať do vzdelania. To sa nedá, ak nebudeme mať kvalitných učiteľov. To sa nedá, ak nebudeme systematicky udržiavať financovanie na takej úrovni, že to bude atraktívne,“ poznamenal.