Vojna dorazila do srdca Putinovej ríše.
Prvým sú vysoké straty ruskej armády. Podľa západných odhadov Rusko prichádza každý mesiac približne o 35-tisíc vojakov vrátane zabitých a zranených. Ruskí opoziční novinári odhadujú počet zabitých ruských vojakov na 352-tisíc, z toho približne 217 800 je známych menovite.
Bild uvádza, že Kremeľ síce stále dokáže dopĺňať straty novými regrútmi, ruská armáda však od začiatku roka prestala zvyšovať svoju početnosť.
Druhým problémom je vývoj na fronte. Podľa denníka Rusko po dlhšom čase stráca viac územia, než získava. Ide síce zatiaľ o malé územné zmeny, no podľa Bildu znižujú význam ruských postupov. Od začiatku roka mali ruské sily obsadiť približne 220 štvorcových kilometrov, čo predstavuje 0,04 percenta územia Ukrajiny.
Ukrajinské sily zároveň v posledných mesiacoch podľa zdroja oslobodili 189 štvorcových kilometrov územia, čo je porovnateľný rozsah s ruskými ziskami.
Tretím faktorom je prenášanie vojny na územie Ruska. Konflikt, ktorý Moskva pôvodne plánovala ako krátku zahraničnú operáciu, sa podľa Bildu v piatom roku čoraz viac prejavuje aj v ruskom vnútrozemí. Ukrajinské drony systematicky útočia na ropné rafinérie, vojenské objekty a infraštruktúru hlboko za frontovou líniou.
Pod útokmi sa ocitla aj moskovská aglomerácia, ktorú Bild označuje za „srdce Putinovej ríše“. Výbuchy nad obytnými výškovými budovami šokovali obyvateľov, ktorí dovtedy žili, akoby sa ich vojna netýkala.