VIDEO: O krok bližšie k jadrovej vojne? Kim Čong-un posiela na vodu monštrá vyzbrojené atómovkami

obchodnyregister 2026.06.24.

Ako dôvod uviedol Kim modernizáciu armády Južnej Kórey a USA, ktorá podľa neho posúva región „na pokraj jadrovej vojny“.  

Severná Kórea bude posielať na vodu monštrá s jadrovými zbraňami
Severná Kórea v najbližších piatich rokoch postaví každý rok dve vojnové lode s výtlakom 5000 ton, uviedol vodca Kim Čong-un. / Zdroj: Reuters / Zdroj: Reuters

Tieto vyjadrenia zazneli v utorok pri uvedení do prevádzky lode Čche Hjon – jednej z dvoch vojnových lodí s výtlakom približne 5000 ton, ktoré jadrová krajina predstavila vlani v apríli – v prístavnom meste Nampcho, uviedla agentúra KCNA.

„Program vyzbrojovania námorníctva jadrovými zbraňami postupuje podľa plánu,“ povedal Kim údajne počas slávnosti.

„Ide o strategický vývoj kľúčového významu, keďže umožní udržať jadrové sily nášho štátu v pohotovosti na komplexné a efektívne operácie,“ povedal.

Severná Kórea už predtým uviedla, že loď Čche Hjon je vybavená „najsilnejšími zbraňami“. Kim tento rok vykonal viacero inšpekcií plavidiel tejto triedy vrátane dohľadu nad testom riadenej strely z lode Čche Hjon v apríli.

„Po lodi Čche Hjo čoskoro uvedieme do prevádzky torpédoborec Kang Kon. Následne budeme postupne uvádzať do prevádzky (aj) strategické vojnové lode s výtlakom 10.000 ton,“ uviedol Kim vo svojom prejave.

Kim prisľúbil posilnenie obranných kapacít a ako dôvod uviedol modernizáciu armády Južnej Kórey a Spojených štátov, ktorá podľa neho posúva región „na pokraj jadrovej vojny“.