Najdlhší slovenský diaľničný tunel je už plne k dispozícii motoristom.
Prevádzku v ľavej tunelovej rúre smerom do Bratislavy obnovili diaľničiari v stredu okolo poludnia. „Bez diskusie išlo o suverénne najkomplikovanejšiu prevádzkovú akciu NDS za dlhé roky. Napriek tomu sme údržbu zvládli bez akýchkoľvek problémov. Celkovo sa koordinovalo cez 150 pracovníkov, desiatky mechanizmov a množstvo špecialistov na rôzne oblasti,“ uviedol generálny riaditeľ NDS Filip Macháček.
Doplnil, že počas približne desiatich dní sa pracovníkom NDS a zhotoviteľov podarilo zrealizovať záručný servis technologickej ako aj stavebnej časti, zrealizovať geotechnický monitoring, vyčistiť ostenie tunela a vozovku, 120 SOS kabín, tisíce kusov osvetlenia či 66 kilometrov drenážnych rúr. Kontrolami, profylaktickými prehliadkami a funkčnými skúškami prešla celá technológia tunela.
Prvá jarná údržba tunela Višňové odštartovala 4. mája. Uzáveru tunela NDS skoordinovala so sanačnými prácami zosuvu na ceste I/18 v Strečnianskej úžine. Počas uzávery tunela na obchádzkovej trase boli zastavené všetky stavebné práce.
Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ukončila opravu povrchu diaľnice D1 medzi Prešovom a Košicami na úseku medzi Lemešanmi a Novou Polhorou. Na približne trojkilometrovom úseku aplikovali diaľničiari špeciálny emulzný mikrokoberec, ktorý vyrovnal povrch vozovky v rýchlom jazdnom pruhu.
Ako informovala NDS, práce budú pokračovať na nadväzujúcom úseku D1 medzi križovatkou Nová Polhora a mostom ponad rieku Torysa v smere na Košice v dĺžke 750 metrov. Opravy sa začnú vo štvrtok 14. mája v skorých ranných hodinách a v prípade priaznivého počasia potrvajú do konca týždňa.
Doprava bude počas realizácie vedená v pomalom jazdnom pruhu. „Snažíme sa zorganizovať všetky práce tak, aby spôsobili čo najmenší diskomfort miestnym motoristom. Na konci dňa práve oni budú čerpať výhody z pohodlnejšej a bezpečnejšej jazdy,“ uviedol podpredseda predstavenstva a prevádzkový riaditeľ NDS Rastislav Droppa.
Emulzný mikrokoberec sa používa na špeciálnu povrchovú úpravu vozoviek. Podľa NDS prináša viacero výhod, medzi nimi zvýšenie drsnosti vozovky či vyrovnanie drobných nerovností povrchu.
Čítajte viac R1 je po nehode úplne uzavretá. Pod Strečnom sa zase zrazili kamióny