Záchytné centrum Aligátorí Alcatraz v USA zatvorili, podľa úradov splnilo svoju úlohu

obchodnyregister 2026.06.25.

Floridské záchytné centrum prezývané Aligátorí Alcatraz, symbol tvrdej deportačnej politiky, končí. Po takmer 21-tisíc deportáciách nariadili jeho demobilizáciu.  

Záchytné centrum pre migrantov na Floride, známe tiež pod prezývkou „Aligátorí Alcatraz“, ktoré sa stalo symbolom deportačnej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, po necelom roku prevádzky zatvorili, uviedli vo štvrtok tamojšie úrady. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Guvernér Floridy Ron DeSantis povedal, že v zariadení sa v súčasnosti nikto nenachádza a že splnilo svoj účel.

„Aligátorí Alcatraz splnil úlohu, na ktorú bol navrhnutý,“ oznámil DeSantis. Zariadenie podľa jeho slov pomohlo odstrániť „mnoho nebezpečných ľudí“ z Floridy a Spojených štátov.

Zariadenie si vyslúžilo ostrú kritiku zo strany právnikov, rodín zadržaných, ľudskoprávnych organizácií a aktivistov, ktorí americkú vládu obvinili z vystavovania zadržiavaných migrantov krutým podmienkam a z upierania ich práva na riadny súdny proces.

Deportácie a presuny

DeSantis v máji uviedol, že centrum zabezpečilo celkovo takmer 21 000 deportácií.

Úrady doplnili, že poslední zadržaní boli buď prevezení do iných centier, alebo deportovaní, pričom federálne a štátne orgány pôvodne označili tieto presuny za bezpečnostné opatrenie súvisiace so začiatkom sezóny hurikánov.

Uzatváranie zariadenia

Dodávateľské firmy poverené prevádzkou zariadenia dostali podľa amerických médií pokyn začať s demobilizáciou zariadenia, čím sa uzatvára kapitola projektu, ktorý Trump a DeSantis kedysi propagovali ako možný vzor pre ďalšie štáty.

Úrady tábor otvorili v júli 2025 na opustenom letisku uprostred mangrovníkových lesov, močiarov a trávnatých porastov, ktoré spolu tvoria chránenú oblasť Everglades. Národný park je známy najmä vďaka veľkému počtu aligátorov, ktoré tu nachádzajú svoje prirodzené prostredie.

Protestujúci proti ICE sa zhromaždili pred terminálom 1 medzinárodného letiska O'Hare, kde v pondelok 23. marca žiadajú o odstránenie agentov ICE, ktorí mali pomáhať s bezpečnosťou na letiskách.image
Prečítajte si tiež: