Ústavný súd zamietol návrh Maroša Žilinku proti rušeniu košických mestských častí bez referenda

obchodnyregister 2026.06.24.

Ústavný súd SR nevyhovel návrhu generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý napadol legislatívne pravidlá pre zlučovanie košických mestských častí. Žilinka na podnet 14 miestnych samospráv namietal novelu zákona o meste Košice z roku 2023, ktorá umožnila zrušiť alebo zlúčiť mestskú časť bez konania povinného miestneho referenda,  

Ústavný súd (ÚS) SR nevyhovel návrhu generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku, ktorý napadol ako protiústavnú časť zákona o meste Košice. Sporné ustanovenia z novely zákona z roku 2023 umožnili zrušenie alebo zlúčenie mestskej časti Košíc bez konania miestneho referenda. ÚS rozhodol na stredajšom zasadnutí pléna.

  • Ústavný súd Slovenskej republiky zamietol návrh generálneho prokurátora Maroša Žilinku.
  • Novela zákona o meste Košice umožnila rušiť mestské časti bez referenda.
  • Žilinka namietal, že zákon porušuje princíp rovnosti a zákazu diskriminácie.

Žilinkove argumenty o diskriminácii

Žilinka napadol zmenu v zákone na podnet 14 košických mestských častí (MČ). „Generálny prokurátor Slovenskej republiky je toho názoru, že napadnuté ustanovenia zákona o meste Košice porušujú ústavný princíp rovnosti a zákaz diskriminácie pri správe vecí verejných, pretože zákonodarca napadnutou právnou úpravou odňal obyvateľom mestských častí Košíc právo rozhodovať o vytvorení, zrušení, zlúčení alebo rozdelení mestskej časti v obligatórnom referende,“ informovala vo februári 2025 hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Zuzana Drobová.

Doplnila, že všetkým ostatným obyvateľom s trvalým pobytom na území Slovenska vrátane mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy zostalo zachované právo rozhodovať o týchto otázkach v referende, ktoré je formou priamej demokracie.

Parlament zákon schválil koncom apríla

ÚS prijal návrh generálneho prokurátora na ďalšie konanie s tým, že zároveň pozastavil účinnosť sporných ustanovení.

Parlament koncom apríla tohto roku schválil novelu zákona o meste Košice. Tá má smerovať k tzv. racionalizácii počtu košických mestských častí, ktorých je v súčasnosti 22. O zmenách v územnom členení mesta Košice by mohli rozhodnúť obyvatelia v referende. Ak by nebolo úspešné, od roku 2030 by sa počet mestských častí automaticky znížil na štyri podľa aktuálneho okresného členenia.