
Na začiatku bola Zlatá rybka a plnenie snov chorým deťom. Potom Katarína a Ondřej Vlčkovci vložili do svojej rodinnej nadácie 1,5 miliardy českých korún, aby mohli pomáhať úplne inak. Vypočujte si podcast Bod k dobru, v ktorom prinášame príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu spojené so slovom filantropia.
Za vznikom organizácie Zlatá rybka nie je rozprávka, ale let. Počas neho Ondřej nahliadol spolucestujúcemu do knihy a prečítal si pár riadkov o tom, ako sa plnia sny chorým deťom. Katarína zhodou okolností v tom čase narazila na podobný príbeh. „Popisoval ako úplne bežné, že do života dieťaťa s vážnou diagnózou patrí plnenie prianí. Takto k nám prišla táto téma,“ spomína Katarína. Odvtedy Vlčkovci podporili vyše 1 500 detských želaní, no neostali len pri nich. Pred piatimi rokmi založili rodinnú nadáciu a vďaka vloženej sume sa stali najväčšími českými filantropmi.
V podcaste sa dozviete:
· aké najkurióznejšie prianie plnili Vlčkovci v Zlatej rybke,
· prečo si pre svoje plány vybrali chátrajúcu šľachtickú usadlosť,
· ako hovoria o pomáhaní so svojimi tromi synmi,
· prečo si v nadácii nastavili poistku,
· a čo si Katarína myslí o filantropii u nás.
Katarína je pôvodom zo Slovenska, žije v Česku a ako primárka v mobilnom hospici sa venuje paliatívnej medicíne. Starostlivosť o nevyliečiteľne chorých ju oslovila už počas štúdia na lekárskej fakulte. Rozhodnutie, že Nadace rodiny Vlčkových bude podporovať práve túto oblasť, tak bolo pre manželov úplne prirodzené.
A hoci slovo hospic vzbudzuje rešpekt či odstup, Katarína považuje svoju prácu za optimistickú. „Prostredie paliatívnej starostlivosti je o záujme o človeka, o pacienta, jeho rodinu, ale aj o nás navzájom. Sme obklopení ľuďmi, ktorí majú rýdzo ľudské hodnoty a záleží im na svojich blízkych. A aj v hospici sa často smejeme,“ opisuje svoje pracovné dni.
Nie jednorazová pomoc, ale zlepšenie systému
Cieľom rodinnej nadácie je dostať Česko v detskej paliatívnej starostlivosti na svetovú úroveň. Vlčkovci pri hľadaní stratégie, ako pomáhať efektívne a zmysluplne, využili filantropické poradenstvo profesionálov z českého Nadačného fondu Via Clarita. „Až ich pomoc v premýšľaní nás priviedla k tomu, že nám nejde len o hospic, ale aktivity musia byť výrazne širšie. Musia zahŕňať zamestnancov, odbornú verejnosť aj osvetu. Nestačí len postaviť budovu,“ zdôrazňuje Katarína.
Preto okrem budovania paliatívneho centra v blízkosti pražskej nemocnice Motol finančne podporujú existujúce hospice, zahraničné stáže medikov či vzdelávanie odborníkov.
Majetok nadácie, ktorý pochádza z Ondřejovho podnikania v antivírusovej spoločnosti, vyvolal obrovský záujem verejnosti aj médií. „Nie je nám príjemné hovoriť o nás, no tu nejde o osobné zviditeľnenie. Účelom je priviesť k téme paliatívnej starostlivosti alebo k filantropii aj iných. Keď potom zachytíte príbehy ako ten o bratoch Walachovcoch, človeka to poteší,“ spomína Ondřej ďalšiu rodinnú nadáciu s majetkom 1,8 miliardy korún. Jej zakladatelia raz žartom podotkli, že chceli v pomoci tromfnúť Vlčkovcov.
Filantropia sa šíri s novou generáciou
Nadácia Vlčkovcov je ako perpetuum mobile – podobne ako Nadácia Alfreda Nobela, ktorá dlhodobo financuje Nobelove ceny. „Od začiatku sme projekt stavali tak, aby bol plne udržateľný aj bez nás. Máme obnos peňazí, na ktoré sa nesiaha, no investujú sa. Vďaka výnosom môžeme podporovať všetky naše programy a iniciatívy,“ vysvetľuje Ondřej princíp.
Čoraz väčšiu popularitu pomáhania v Česku pripisujú Vlčkovci vyzretejšej spoločnosti. „Vyrástli sme v divokých 90. rokov. Nová generácia zámožných ľudí premýšľa inak. Svet, v ktorom vyrastala, zdôrazňuje osobnú zodpovednosť a záujem o dianie okolo seba, vrátane ťažkých tém. Pomáhanie je prirodzenejšie oproti obdobiu komunistickej šedi, keď sa väčšina spoliehala na štát,“ vraví Ondřej.
Kto sú manželia Vlčkovci?
Katarína vyštudovala medicínu na Univerzite Karlovej v Prahe. Pracuje v mobilnom hospici Cesta domů. Ondrěj je bývalý šéf antivírusovej spoločnosti Avast, v súčasnosti sa venuje svojmu startupu Aisle.
Manželský pár začal plniť želania chorým deťom cez organizáciu Zlatá rybka v roku 2015. Od roku 2021 prevádzkuje Nadaci rodiny Vlčkových, do ktorej vložil aktíva v hodnote 1,5 miliardy českých korún, čo v tom čase predstavovalo 40 % ich majetku. V tom istom roku Vlčkovci obsadili prvú priečku vo filantropickom rebríčku českého Forbesu.
Bod k dobru
V podcaste Bod k dobru už štvrtým rokom predstavujeme inšpiratívne osobnosti z biznisu, kultúry a športu. Príbehy pomáhania sú pestré, od spontánnych činov až po premyslené projekty s veľkým spoločenským dopadom.
Bod k dobru vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania.
Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Martin Staňo.