Ukrajina žiada Izrael, aby zadržal loď s „ukradnutým“ obilím v prístave Haifa

obchodnyregister 2026.04.29.

Ukrajina žiada Izrael, aby zadržal ruskú loď Panormitis s nákladom obilia z okupovaných území. Tvrdí, že ide o ukradnutý tovar z jej anektovaných regiónov.  

Ukrajina v stredu oficiálne vyzvala izraelské úrady, aby zaistili loď Panormitis s nákladom obilia, ktoré bolo podľa Kyjeva „nelegálne“ vyvezené z území okupovaných Ruskom. Informuje o tom TASR.

  • Ukrajina oficiálne žiada Izrael o zadržanie lode Panormitis s obilím.
  • Kyjev tvrdí že loď vezie nelegálne vyvezené obilie z okupovaných území.
  • Ukrajina považuje všetko obilie z anektovaných regiónov a Krymu za ukradnuté.
  • Ruská loď s údajne ukradnutým obilím zakotvila v izraelskom prístave Haifa.
  • Izrael odmieta postupovať bez dôkazov a formálnej žiadosti o právnu pomoc.

„Ukrajinská strana vyzýva svojich izraelských partnerov, aby zastavili loď a jej náklad, vykonali prehliadku, zaistili dokumentáciu lode a nákladu, odobrali vzorky obilia a vypočuli členov posádky,“ uviedla ukrajinská prokuratúra vo vyhlásení citovanom agentúrou AFP.

Obilie z okupovaných oblastí

Agentúra Reuters objasňuje, že Ukrajina považuje všetko obilie vypestované vo svojich štyroch oblastiach – Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej -, ktoré Rusko anektovalo v septembri 2022, a tiež na Krymskom polostrove anektovanom v roku 2014, za ukradnuté Moskvou.

Ukrajina už predtým protestovala proti tomu, že sa toto obilie vyváža do iných krajín.

Prístav Haifa a spor

Najnovší sporný prípad sa týka ruskej lode, ktorej umožnili zakotviť v izraelskom prístave Haifa a ktorá podľa Kyjeva prevážala práve takéto ukradnuté obilie.

Ukrajina si v reakcii predvolala izraelského veľvyslanca a žiadala vysvetlenie. Izrael deklaroval, že Ukrajina nepredložila dôkazy na podporu týchto tvrdení a neposlala ani „žiadosť o právnu pomoc“.

Právny status území podľa Ruska

Rusko nazýva zmienené štyri oblasti svojimi „novými územiami“, ide však o medzinárodne uznané ukrajinské územie, pripomína Reuters. Kremeľ sa nevyjadril k právnemu statusu obilia zozbieraného v týchto oblastiach.