
Izraelskí vojaci zastrelili na okupovanom Západnom brehu Jordánu dvoch palestínskych tínedžerov. Údajne útočili na židovskú osadu so zápalnými bombami.
Izraelskí vojaci zastrelili na Západnom brehu Jordánu dvoch palestínskych tínedžerov, oznámili v pondelok palestínski predstavitelia. Armáda Izraela tvrdí, že obaja zaútočili na židovskú osadu v regióne so zápalnými bombami a horiacimi pneumatikami. TASR o tom informuje podľa agentúr Reuters a AFP.
Palestínska tlačová agentúra WAFA uviedla, že tínedžeri mali 15 a 19 rokov. Ich vek potvrdil pre Reuters aj jeden z príbuzných.
Strieľali na útočníkov
Izraelská armáda informovala, že jej jednotky začali v nedeľu neskoro večer strieľať na troch ľudí, ktorí útočili v blízkosti osady Karmej Cur. Jedna osoba podľa nej počas „protiteroristickej operácie“ v oblasti utrpela zranenia a dvaja zahynuli.
WAFA potvrdila, že tretia osoba bola hospitalizovaná a jej stav je stabilný. Palestínsky Červený polmesiac (PRCS) uviedol, že má 15 rokov.
Eskalácia násilia
Izrael okupuje Západný breh Jordánu od roku 1967. Na tomto území žije viac ako 500 000 židovských osadníkov medzi približne tromi miliónmi Palestínčanov.
Organizácia Spojených národov nedávno varovala, že násilie osadníkov voči Palestínčanom dosiahlo rekordnú úroveň. V priemere dochádza k šiestim útokom denne.
Konflikt od októbra 2023
Násilie v tejto oblasti eskalovalo po začiatku vojny v Pásme Gaze, ktorú 7. októbra 2023 vyvolal teroristický útok hnutia Hamas na Izrael.
Podľa údajov agentúry AFP, založených na informáciách palestínskeho ministerstva zdravotníctva, zabili odvtedy izraelskí vojaci alebo osadníci najmenej 1 082 Palestínčanov, medzi ktorými boli aj militanti, aj civilisti.
V tom istom období zahynulo pri palestínskych útokoch alebo počas izraelských vojenských operácií najmenej 46 Izraelčanov, medzi ktorými boli civilisti aj vojaci, vyplýva z údajov Izraela.